Ale kino+
alekino+
Film. DRZEWO CYTRYNOWE

DRZEWO CYTRYNOWE

Etz Limon
obyczajowy, Izrael/Niemcy/Francja, 2008, 106 min.
reżyseria: Eran Riklis
obsada: Ali Suliman, Doron Tavory, Hiam Abbass, Rona Lipaz-Michael, Tarik Kopty
Premiera w Ale kino+: 30.09.2010 r.
4.00
343
4 głosy | 664 miejsce w rankingu
DRZEWO CYTRYNOWE

Film zamykający cykl Kino Mówi: Konflikty - oparte na prawdziwym incydencie, nagrodzone m.in. na festiwalu w Berlinie "Drzewo cytrynowe".

Film opowiada o ludziach, którzy próbują prowadzić normalne życie, w miejscu gdzie "normalność" to stan permanentnego niepokoju. Pogranicze palestyńsko-izraelskie. Salma, palestyńska wdowa, zostaje wciągnięta w polityczny konflikt, gdy jej sąsiadem zostaje pewnego dnia minister obrony Izraela. Cytrynowy sad, który stanowi jej cały dobytek, zostaje uznany przy tej okazji za potencjalne zagrożenie i przeznaczony do wycięcia. Salma postanawia walczyć i nie waha się iść ze swoją sprawą aż do Sądu Najwyższego. Przeciwko niej są jednak nie tylko izraelskie urzędy, ale też własna kultura. Nie wolno jej przyjąć proponowanego przez wroga odszkodowania. Jako kobieta nie może nawet zbyt głośno domagać się swoich praw, ani decydować o sobie, bo zostanie ukarana przez "swoich".

W rozmowie przed filmem gośćmi Maxa Cegielskiego będą: Magda Qandil - dziennikarka specjalizująca się w tematyce bliskowschodniej i problemach islamu europejskiego, oraz Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika Le Monde diplomatique. Porozmawiają o tym, jak budowany na Zachodnim Brzegu Jordanu mur i punkty kontrolne zmieniają życie Palestyńczyków. Opowiedzą, w jaki sposób politycy izraelscy potrafią obchodzić prawo międzynarodowe i czy wiernie zostały przedstawione w filmie różnice w sytuacji społecznej kobiet palestyńskich i izraelskich. Jakie są dziś wzajemne stosunki między tymi społeczeństwami. Czy izraelskie "Drzewo cytrynowe", które jednak staje po stronie Palestyńczyków, jest w jakiś sposób reprezentatywne dla tych relacji? I czy istnieje dziś w ogóle coś takiego, jak "kino palestyńskie"?
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...