Ale kino+
alekino+
Film. Drzewo

Drzewo

THE TREE (2010)
dramat, Australia/Francja/Niemcy/Włochy, 2010, 100 min.
reżyseria: Julie Bertucelli
obsada: Charlotte Gainsbourg, Christian Byers, Marton Csokas, Morgana Davies, Tom Russell
Premiera w Ale kino+: 22.03.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 85 miejsce w rankingu
Drzewo

Po śmierci ojca ośmioletnia dziewczynka nabiera przekonania, że duch zmarłego zamieszkał w konarach ogromnego, prastarego drzewa. Poetycki, słodko-gorzki film Julie Bertuccelli to piękna opowieść o stracie, żałobie i odzyskiwaniu radości życia, ozdobiona świetnymi kreacjami Charlotte Gainsbourg i fenomenalnej dziecięcej aktorki Morgany Davies.

Akcja toczy się na australijskiej prowincji. Dawn (Charlotte Gainsbourg) i Pete (Adan Young) są małżeństwem, któremu wielu mogłoby pozazdrościć szczęścia i miłości. Mają czworo dzieci, właśnie sprowadzili się w piękny zakątek kraju i zbudowali dom w cieniu niesamowitego drzewa - gigantycznego, liczącego sobie steki lat figowca. Idylla kończy się niespodziewanie; Pete umiera na serce, a szczęście zmienia się w rozpacz i żałobę. Każdy z bohaterów inaczej radzi sobie ze stratą. Dawn pogrąża się w apatii i depresji, zaniedbuje dom, nie potrafi poradzić sobie z codziennymi sprawami. Jej nastoletni syn Tim usiłuje wziąć na swoje barki ciężar obowiązków pana domu. Młodszy od niego Lou ukrywa smutek za maską szorstkiego cynizmu. Malutki Charlie nie chce mówić. Zaś śmiała i wrażliwa ośmioletnia Simone (Morgana Davies) upiera się, że ojciec wcale nie odszedł tylko zamieszkał w rosnącym koło domu figowcu i przemawia do niej poprzez szum liści i skrzypienie konarów. Dziewczynka nawiązuje z drzewem więź, której jej bliscy nie potrafią do końca zrozumieć - zwłaszcza, że niektórzy postrzegają monstrualnego figowca jako problem, wręcz potwora. Rozrastające się korzenie zagrażają konstrukcji stojącego w jego cieniu domu. Sąsiedzi doradzają, aby ściąć wielkie drzewo. Szczególnie gorącym zwolennikiem tego rozwiązania jest George (Marton Csokas), mężczyzna, który romansuje z Dawn i chętnie zająłby u jej boku miejsce zmarłego męża. Mała Simone nie chce jednak "nowego" taty - i jest gotowa dosłownie na wszystko, aby udaremnić zrąbanie ukochanego figowca.

JULIE BERTUCCELLI zdobywała doświadczenie filmowe jako asystentka najsłynniejszych europejskich reżyserów, takich jak Otar Iosseliani, Bertrand Tavernier czy Krzysztof Kieślowski, z którym współpracowała przy "Trzech kolorach: Niebieskim". Jednocześnie z powodzeniem realizowała filmy dokumentalne, a w 2003 debiutowała w kinie fabularnym błyskotliwym obrazem "Kiedy Otar odszedł", za który zdobyła nagrodę krytyki w Cannes. Swoją premierę na tym najważniejszym europejskim festiwalu miało również "Drzewo", drugi, zrealizowany tym razem w Australii, film francuskiej reżyserki. Ekranizacja powieści Judy Pascoe została świetnie przyjęta przez krytykę. "Drzewo" balansuje na granicy realizmu magicznego, choć nigdy do końca jej nie przekracza. Magia tego filmu ma swoje korzenie w wyobraźni dzieciństwa. Bertuccelli pokazuje z perspektywy wrażliwego, niezwykłego dziecka zmagania rodziny, która musi przezwyciężyć żałobę i odbudować swój świat po niepowetowanej stracie. To historia, która zaczyna się od niespodziewanej śmierci, ale jej prawdziwym tematem jest odradzające się życie. Bohaterami tej opowieści na równi z ludźmi są siły natury: tajemnicze drzewo, zwierzęta z australijskiej sawanny, przechodzący nad domem tajfun. Wielkim atutem filmu Bertuccelli jest przykuwający uwagę występ Charlotte Gainsbourg, uważanej za jedną z najciekawszych współczesnych aktorek europejskich, ale słynnej artystce dzielnie dotrzymuje kroku Morgana Davies wcielająca się w małą Simone. Dziesięcioletnia Australijka gra na poziomie, którego nie powstydziłby się żaden zawodowiec.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...