Ale kino+
alekino+
Film. DRZWI W PODŁODZE

DRZWI W PODŁODZE

The Door in the Floor
dramat, USA, 2004, 106 min.
reżyseria: Tod Williams
obsada: Bijou Phillips, Elle Fanning, Jeff Bridges, Jon Foster, Kim Basinger
Premiera w Ale kino+: 12.06.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu
DRZWI W PODŁODZE

Prezentowana w konkursie głównym na festiwalu w San Sebastian adaptacja powieści Johna Irvinga. W rolach głównych tegoroczny zdobywca Oscara Jeff Bridges oraz Kim Basinger.

Lato w East Hampton, w stanie Nowy Jork. Nieopodal morza mieszka małżeństwo Cole'ów. Ted (Jeff Bridges) jest popularnym pisarzem, a jego żona Marion (Kim Basinger) zajmuje się wychowywaniem ich kilkuletniej córeczki Ruth (Elle Fanning). Ich szczęście jest jednak tylko pozorne. Parę lat temu rodziną wstrząsnęła tragedia - w wypadku samochodowym zginęli dwaj dorastający synowie Cole'ów. Od tamtej pory Marion jest pogrążona w depresji i nie radzi sobie nawet z codziennymi obowiązkami. Ruth zajmuje się głównie opiekunka, Alice (Bijou Phillips). Ted ucieka w alkohol i romanse, mimo to próbuje wyrwać ich związek z apatii. Zatrudnia na lato młodego asystenta, Eddie'ego (Jon Foster), który niespodziewanie zaczyna interesować się piękną i tajemniczą Marion.

Scenariusz "Drzwi w podłodze" powstał na podstawie pierwszej części bestsellerowej powieści JOHNA IRVINGA "Jednoroczna wdowa". Pisarz dostał kilka propozycji sfilmowania książki, ale spodobał mu dopiero scenariusz reżysera Toda Williamsa. "Drzwi w podłodze" uważa za najwierniejszą adaptację swoich powieści (na ekran trafiły m.in. "Świat według Garpa", "Hotel New Hampshire" i "Regulamin tłoczni win" jako "Wbrew regułom"). Tod Williams konsultował z Irvingem wszystkie prace przy filmie, od scenariusza po montaż. Wspólnie zastanawiali się też nad obsadą. Idealnym odtwórcą Teda okazał się Jeff Bridges. Nie bez znaczenia był fakt, że aktor lubi malować - pojawiający się w filmie obraz "Drzwi w podłodze" jest jego autorstwa.

Za kreację w filmie "Szalone serce" (2009) Bridges otrzymał w tym roku pierwszego w swojej karierze Oscara. Spośród wielu kandydatek ubiegających się o rolę Marion wybrano Kim Basinger, laureatkę Oscara za "Tajemnice Los Angeles" (1997). W filmie pojawiają się również: Jon Foster i Mimi Rogers oraz 6-letnia wówczas Elle Fanning.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...