Ale kino+
alekino+
Film. DUCH I MROK

DUCH I MROK

The Ghost and the Darkness
film przygodowy, USA, 1996, 106 min.
reżyseria: Stephen Hopkins
obsada: Michael Douglas, Om Puri, Tom Wilkinson, Val Kilmer
Premiera w Ale kino+: 11.11.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 473 miejsce w rankingu

Akcja toczy się pod koniec XIX wieku. Irlandzki inżynier wojskowy, pułkownik John Henry Patterson zostaje wysłany do Afryki z zadaniem wybudowania mostu kolejowego na rzece Tsavo.

Przedsięwzięcie ma strategiczne znaczenie dla dalszego rozwoju brytyjskich kolonii na Czarnym Lądzie, a pułkownik Patterson (Val Kilmer) zostaje zobowiązany do ukończenia robót w bardzo krótkim terminie. Oficer jest człowiekiem honoru i słynie z sumiennego wykonywania powierzonych mu zadań. W Afryce Patterson napotyka jednak nieprzewidziane trudności. Wokół wielkiego placu budowy, na którym pracują tysiące tubylców i ściągniętych z Indii kontraktowych robotników, pojawiają się dwa krwiożercze lwy. Niemal każdej nocy ofiarą zwierząt pada któryś z budowniczych mostu. Afrykanie wierzą, że nie chodzi tu o zwykłe drapieżniki lecz demony w lwiej postaci. Patterson nie potrafi opanować paniki w obozie; przerażani robotnicy całymi tuzinami opuszczają budowę. Dotrzymanie terminu ukończenia mostu staje pod znakiem zapytania; jeżeli Patterson nie zabije lwów, wszyscy uciekną i niedługo zostanie na placu budowy sam. Kompania kolejowa przysyła na pomoc doświadczonego amerykańskiego myśliwego Remingtona (Michael Douglas). Jednak nawet ten wytrawny łowca przyznaje, że dwa ludojady, nazwane przez tubylców Duch i Mrok, to zwierzęta, które sprytem i drapieżnością przewyższają wszystkie bestie, z jakimi do tej pory miał do czynienia.

"Duch i Mrok" to połączenie kina przygodowego z horrorem w stylu spielbergowskich "Szczęk" - tyle, że miejsce rekinów zajmują tu drapieżne koty, a Ocean zastąpiony jest bezmiarem afrykańskiej sawanny. Scenariusz cenionego Williama Goldmana (autora m.in. "Butcha Cassidy i Sundance Kida") oparty jest na autentycznych wypadkach. Historyczna jest także postać solidnego, dzielnego pułkownika Pattersona, w którego w filmie wcielił się Val Kilmer. Partneruje mu Michael Douglas w roli myśliwego Remingtona, który żywo przypomina postać wykreowaną wiele lat wcześniej przez tego aktora w przygodowym hicie "Miłość, szmaragd i krokodyl". Obsadę uzupełnia znakomity indyjski artysta Om Puri, znany między innymi z brawurowej brytyjskiej komedii "Wojny domowe". W filmie pełnym spektakularnych sekwencji z udziałem lwów niemal zupełnie zrezygnowano z cyfrowych efektów specjalnych - dla spotęgowania autentyczności i dramatyzmu twórcy "Ducha i Mroku" wykorzystali dwa prawdziwe, tresowane drapieżniki.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...