Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Duchy Goi

Duchy Goi

Goya's Ghosts
film kostiumowy, USA/Hiszpania, 2006, 109 min.
reżyseria: Milos Forman
obsada: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgard
Premiera w Ale kino+: 5.03.2015 r.
5.00
343
15 głosy | 11 miejsce w rankingu
Duchy Goi

Na rozpoczęcie marcowego cyklu "KINO MÓWI: Supermenki" Ale kino+ pokaże "Duchy Goi" - film w reżyserii czeskiego mistrza kina, Miloąa Formana. Obraz będzie przyczynkiem do marcowej dyskusji na temat ewolucji wizerunku kobiety w kinie, jej pozycji w świecie i pełnionych rolach społecznych. W rolach głównych występuje gwiazdorska obsada: Natalie Portman, Javier Bardem oraz Stellan Skarsgård.

Rok 1792. Hiszpanom udziela się podniecenie z powodu szalejącej we Francji rewolucji, ale jednocześnie spada na nich coraz wyraźniej widmo Świętej Inkwizycji. Ta wymierzona jest we wszelkich - prawdziwych i domniemanych - wrogów kościoła katolickiego i sympatyków liberalnej myśli oświeceniowej. Francisco Goya (Stellan Skarsgard), nadworny malarz króla, zręcznie ukrywa swoje przekonania, dzięki czemu nie traci mocnej pozycji przyjaciela dworu i kościoła. Żyje z malowania portretów możnowładców, ale po godzinach uwiecznia na płótnach okrucieństwa swoich czasów, zwyrodnienia Inkwizycji i barbarzyństwo służących jej ludzi. Sytuacja komplikuje się, kiedy zostaje wtrącona do więzienia jego muza, piękna, pochodząca z zamożnej chrześcijańskiej rodziny Ines (Natalie Portman). Szpiedzy Inkwizycji podpatrują dziewczynę, kiedy podczas posiłku w karczmie odmawia zjedzenia wieprzowiny, co wystarcza, aby oskarżyć ją o judaistyczne praktyki i herezje. Rodzina Ines prosi Goyę o interwencję, ten zaś szuka pomocy u zaprzyjaźnionego mnicha, brata Lorenzo (Javier Bardem). Spodziewany ratunek nie nadchodzi, a niewinna kobieta, po koszmarnych torturach, zostaje wtrącona do więzienia. Wiele lat później, gdy Francuzi znoszą Inkwizycję i otwierają więzienia, Ines, Goya i brat Lorenzo spotkają się ponownie.

Na pomysł zrealizowania filmu o hiszpańskim malarzu Francisco Goi uwikłanym w Świętą Inkwizycję MILOS FORMAN wpadł ponad 50 lat temu, kiedy był jeszcze studentem w komunistycznej Czechosłowacji. Dostrzegał jednak zbyt wiele podobieństw między Inkwizycją a systemem komunistycznym i wiedział, że nie uda mu się nakręcić takiego filmu w ojczyźnie. Do idei powrócił 30 lat później, podczas promocji "Amadeusza" w Madrycie, gdzie w muzeum Prado obejrzał największą kolekcję dzieł Goi. Wtedy, przy wsparciu producenta Saula Zaentza, postanowił zrealizować projekt. Napisanie scenariusza zaproponował Jean-Claude'owi Carrirre'owi,, który współpracował z takimi twórcami, jak Luis Bunuel ("Piękność dnia", "Mroczny przedmiot pożądania"), Volker Schlöndorff ("Miłość Swanna"), Louis Malle ("Viva Maria!"), a z Formanem spotkał się podczas realizacji "Valmonta".

Reżyser chciał przedstawić Goyę jako nadzwyczajnego obserwatora, reportera swoich czasów, który nieświadomie angażuje się w politykę. Na początku miał go zagrać Javier Bardem, jeden z najbardziej charyzmatycznych aktorów hiszpańskich. Forman i Carriere zdecydowali się obsadzić Bardema w roli brata Lorenzo, który miał być przeciwwagą dla Goi, a w rzeczywistości główną postacią filmu.

Twórcy długo zastanawiali się, kto mógłby przekonująco wcielić się w postać malarza. Chcieli przede wszystkim, żeby był to aktor jeszcze nie rozpoznawalny. Producent filmu Zaentz opowiadał później: "Wracaliśmy z Milosem samolotem do Ameryki i oglądaliśmy jedną z części Egzorcysty. Milos odwrócił się do mnie i pokazując palcem na Stellana Skarsgarda powiedział: To jest nasz Goya". Tak oto szwedzki aktor, znany m.in. z "Przełamując fale", "Buntownika z wyboru", a także z "Piratów z Karaibów", został wybitnym hiszpańskim malarzem w filmie czeskiego mistrza. Na pierwszym planie znalazła się również kobieta - piękna arystokratka Ines, w którą wcieliła się Natalie Portman, nominowana do Oscara i nagrodzona Złotym Globem za "Bliżej". Aktorka, która zaczęła karierę rolą Matyldy w "Leonie zawodowcu" Luca Bessona, i powracając 5 lat później jako księżniczka Amidala w "Gwiezdnych wojnach", zawdzięcza udział w filmie Formana okładce "Vogue". "W ogóle nie znałem Natalie Portman. Zobaczyłem jej twarz na okładce czasopisma i uderzyło mnie jej podobieństwo do bohaterki uwiecznionej na jednym z ostatnich obrazów Goi "Mleczarka". Wtedy zacząłem się interesować, kim jest Natalie" - wspominał reżyser.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Supermenki - Duchy Goi (materiał wideo 10:33 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Supermenki

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...