Ale kino+
alekino+
Film. DUCHY

DUCHY

Gespenster
dramat, Niemcy, 2005, 80 min.
reżyseria: Christian Petzold
obsada: Aurelien Recoing, Aurélien Recoing, Julia Hummer, Marianne Basler, Sabine Timoteo
Premiera w Ale kino+: 7.02.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 360 miejsce w rankingu

Metafizyczny thriller niemieckiego reżysera Christiana Petzolda, to konstrukcja tyleż precyzyjna co tajemnicza. Film, w którym brzmią echa późnych dziel Krzysztofa Kieślowskiego.

Nastoletnia Nina (Julia Hummer) jest sierotą, wyobcowaną dziewczyną, która nie zna historii swojego pochodzenia - odkąd pamięta mieszkała w sierocińcu. Bohaterka pracuje jako sprzątaczka w berlińskim parku. Pewnego dnia jest tam świadkiem napadu na młodą dziewczynę. Ofiara pobicia ma na imię Toni (Sabine Timoteo). Okazuje się równie samotna i zagubiona jak Nina. Bohaterka widzi w Toni bratnią duszę, chce się z nią zaprzyjaźnić. Dziewczyny razem włóczą się po Berlinie, dokonują drobnych kradzieży, bawią się. Ale Toni nie jest osobą, której należałoby bezgranicznie ufać, o czym Nina wkrótce przekona się na własnej skórze.

Drugie ważne wydarzenie w życiu Niny to spotkanie z Francoise (Marianne Basler). Kobieta opuściła niedawno klinikę psychiatryczną. Kilkanaście lat temu w Berlinie zniknęła w tajemniczych okolicznościach jej trzyletnia córka Marie. Od tamtej pory Francoise uparcie powraca do miasta szukając zaginionego dziecka. Przypadkowe spotkanie z Niną jest dla kobiety szokiem; Francoise jest przekonana, że znalazła Marie. Czy tak jest naprawdę, czy chodzi tylko o złudzenia jakiemu ulega umysł zdesperowanej matki? Nina bardzo chciałby poznać odpowiedź na to pytanie.

Narracją filmu CHRISTIANA PETZOLDA rządzi melancholia i tajemnica. Tytułowymi duchami są tu ludzie z krwi i kości - ludzie wykorzenieni, zagubieni, płynący przez berlińską metropolię jak zjawy w poszukiwaniu utraconej tożsamości. Petzold napisał scenariusz "Duchów" razem z Harunem Farockim, wybitnym niemieckim artystą multimedialnym. Film był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie: krytycy przyjęli "Duchy" jako potwierdzenie wyjątkowo talentu Petzolda, dostrzegając jednocześnie wypływ jaki na reżysera wywarła późna, metafizyczna twórczość Krzysztofa Kieślowskiego.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...