Ale kino+
alekino+
Film. DUMA I UPRZEDZENIE

DUMA I UPRZEDZENIE

Bride & Prejudice
musical, Indie/Wlk. Brytania/USA, 2004, 107 min.
reżyseria: Gurinder Chadha
obsada: Aishwarya Rai, Daniel Gillies, Martin Henderson, Nadira Babbar, Namrata Shirodkar, Naveen Andrews
Premiera w Ale kino+: 12.02.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 11 miejsce w rankingu
DUMA I UPRZEDZENIE

Współczesne Indie. Hinduska matrona, pani Bagshi (Nadira Babbar) ma w życiu tylko jeden cel. Chce jak najkorzystniej wydać za mąż swoje cztery dorastające córki.

Znakomitą okazją do polowania na mężów jest zbliżająca się uroczystość zaślubin. Pani Bagshi w towarzystwie córek zjawia się więc na przyjęciu. Szczęśliwym trafem pojawia się tam też przybyły prosto z Ameryki drużba Balraj Bingley (Naveen Andrews) i jego przyjaciel, amerykański biznesmen William Darcy (Martin Henderson). Na parkiecie uwagę Balraja przyciąga Jaya (Namrata Shirodkar), Darcy'emu wpada natomiast w oko druga córka pani Bagshi - Lalita (Aishwarya Rai). Ich pierwszy kontakt okazuje się jednak kompletną porażką i wydaje się, że jedyne co może ich połączyć, to nienawiść od pierwszego wejrzenia. Lalita i Will spotykają się jeszcze kilkakrotnie, ale za każdym razem kończy się na kłótni. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy staje między nimi przystojny Anglik, Johnny Wickham (Daniel Gillies), który adoruje Lalitę.

Dla GURINDER CHADHY realizacja "Dumy i uprzedzenia" w konwencji kina Bollywood połączonego z klasycznym hollywoodzkim musicalem była spełnieniem jednego z największych zawodowych marzeń. Pomysł ten podsunął jej przyjaciel Cameron McCracken, który wiedział, że kilka lat wcześniej Chadha próbowała nakręcić podobny film, ale porzuciła projekt z powodu braku środków finansowych. "Po miesiącu od rozpoczęcia zdjęć skończyły się pieniądze pochodzące od indyjskich producentów i gwiazd. Film nigdy nie został ukończony. To było najgorsze doświadczenie, z jakim miałam do czynienia w mojej karierze" - mówi dziś o tamtym fiasku reżyserka. Pomysł oparcia fabuły nowego projektu na tradycyjnej angielskiej powieści Jane Austen przyszedł reżyserce do głowy tydzień po rozmowie z McCrackenem i okazał się strzałem w dziesiątkę. "Od kiedy zaczęłam prace nad adaptacją powieści jestem przekonana, że Jane Austen we wcześniejszym życiu była Hinduską!" - powtarzała Chadha, Hinduska urodzona w Kenii i wychowana w Londynie. Jak przystało na bollywoodzką produkcję, Chadha z góry założyła, że w filmie nie będzie ani jednej ukazanej wprost sceny erotycznej. W Bollywood istnieje bowiem zakaz pokazywania jakichkolwiek kontaktów seksualnych, w tym również całowania. Fantazje i pragnienia bohaterów odzwierciedlają sekwencje taneczne albo przyrodnicze (przechylające się ku sobie kwiaty, zderzające się fale). Dlatego kiedy Lalita wyobraża sobie swój ślub, uchyla się przed pocałunkiem Darcy'ego zanim ich usta zdążą się dotknąć. Gurinder Chadha przemyciła za to do filmu kilka osobistych aluzji. Podkreślone w filmie zdanie "Nie ma życia bez żony" ("No life without wife") to ulubione powiedzenie ojca reżyserki, które zresztą dobrze pasuje do słów samej Jane Austin: "Prawdą jest stwierdzenie, że samotnemu mężczyźnie do szczęścia potrzebna jest żona".

Wybór głównych aktorów był podobno prosty. Lalitę zagrała Aishwarya Rai, dla której był to pierwszy angielskojęzyczny film w karierze. Partnerował jej znany z "The Ring" Martin Henderson, o którym Chadha mówi, że jest "poważnym i seksownym mężczyzną o gołębim sercu". Baleraya Bingleya natomiast zagrał znany jako Sayid serialu z "Zagubieni" Naveen Andrews.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...