Ale kino+
alekino+
Film. DUSICIEL Z BOSTONU

DUSICIEL Z BOSTONU

The Boston Strangler
thriller, USA, 1968, 116 min.
reżyseria: Richard Fleischer
obsada: George Kennedy, Henry Fonda, Mike Kellin, Tony Curtis
Premiera w Ale kino+: 19.10.2008 r.
3.00
343
3 głosy | 469 miejsce w rankingu

Historia Dusiciela z Bostonu jest prawdziwa - film wszedł na ekrany zaledwie cztery lata po ostatniej zbrodni popełnionej przez tytułowego seryjnego mordercę. Obraz Richarda Fleischera to brawurowa artystyczna interpretacja wydarzeń, które wstrząsnęły Ameryką. Kluczową rolę w powodzeniu tej próby odegrał Tony Curtis, tworząc bodaj najlepszą kreację w swojej karierze, za którą otrzymał nominację do Złotego Globu.

Pomiędzy 1962 a 1964 rokiem trzynaście kobiet padło ofiarą seryjnego mordercy, którego policja i media nazywały Dusicielem z Bostonu. Przy każdym ataku sprawca powtarzał ten sam modus operandi - gwałcił i dusił swoje ofiary, pozostawiając na miejscu narzędzie zbrodni, zazwyczaj element garderoby. Policja długo była bezsilna; szukanie podejrzanych w środowisku recydywistów i notowanych przestępców seksualnych nie dawało rezultatów. Kiedy Dusiciela w końcu ujęto, okazał się zwykłym - z pozoru - człowiekiem o nazwisku Albert DeSalvo. Lekarze rozpoznali u niego poważne zaburzenia psychiczne. DeSalvo miał spędzić resztę życia w odosobnieniu, jednak kilka lat później został zamordowany przez współwięźnia.

Amerykańskie kino często powraca do motywu seryjnego mordercy, ale film RICHARDA FLEISCHERA jest pod wieloma względami wyjątkowy. Reżyser opowiedział tę historię na gorąco, kiedy sprawa Dusiciela z Bostonu była jeszcze żywa w pamięci Amerykanów, a od jego ostatniej zbrodni upłynęły zaledwie 4 lata. Fleischer zdecydował się też używać prawdziwych nazwisk mordercy i policjantów zaangażowanych w śledztwo. "Dusiciel z Bostonu" nie jest przy tym klasycznym thrillerem ani filmem akcji. Wydarzenia przedstawione są z punktu widzenia prowadzących dochodzenie funkcjonariuszy - pierwsza część filmu to realistyczny opis policyjnych procedur, zapowiadający mocno wgryzające się w rzeczywistość, surowe kino lat 70. Reżyser na dużą skalę posługuje się dzieleniem ekranu na kilka równolegle pokazywanych planów: to rzadko używane narzędzie jest tu wykorzystane po mistrzowsku i podnosi wrażenie autentyzmu fabuły.

Prawdziwą rewelacją "Dusiciela..." okazał się jednak Tony Curtis, który wcielił się w rolę DeSalvo. Curtis pojawia się na ekranie dopiero po godzinie projekcji, ale od tego momentu trudno oderwać od niego oczy. Aktor - gwiazda lekkich filmów rozrywkowych, specjalizujący się w rolach amantów - poszedł tym razem pod prąd swojego image'u. Zagrał niezwykle skomplikowaną rolę człowieka z rozdwojeniem jaźni: jest jednocześnie przeciętnym sympatycznym obywatelem i budzącym grozę mordercą. Za tę kreację Tony Curtis otrzymał nominację do Złotego Globu.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...