Ale kino+
alekino+
Film. DWA MILIONY DOLARÓW NAPIWKU

DWA MILIONY DOLARÓW NAPIWKU

It Could Happen to You
komedia romantyczna, USA, 1994, 98 min.
reżyseria: Andrew Bergman
obsada: Bridget Fonda, Nicolas Cage, Rosie Perez, Wendell Pierce
Premiera w Ale kino+: 12.05.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 450 miejsce w rankingu

Scenariusz dwóch milionów napiwku oparty jest na prawdziwych wydarzeniach; amerykańską prasę brukową obiegła swego czasu sensacyjna wiadomość o zwycięzcy loterii pieniężnej, który obdarzył przypadkową kelnerkę milionowym napiwkiem.

Pomimo zakorzenienia w autentycznej historii film ANDREW BERGMANA ("Nowicjusz") zrealizowany jest w konwencji współczesnej, miłosnej baśni - komedii romantycznej. "Dwa miliony dolarów napiwku" porównywano zresztą do najnowszej klasyki gatunku, szczególnie do wprowadzonej do kin rok wcześniej "Bezsenności w Seattle".

Nicolas Cage wciela się w Charlie'go, skromnego funkcjonariusza nowojorskiej policji, który wygrywa na loterii cztery miliony dolarów. Jeszcze dzień wcześniej bohater był zupełnie spłukany. I w tym właśnie problem - policjantowi nie starczyło wówczas pieniędzy na napiwek dla kelnerki (Bridget Fonda), która podawała mu w barze kawę. Zawstydzony obiecał, że jeżeli trafi szczęśliwy los na loterii, odda dziewczynie połowę wygranej. Charlie czuje się teraz zobowiązany dotrzymać obietnicy. Inaczej widzi to żona bohatera (Rosie Perez), która najchętniej zatrzymałaby całą sumę dla siebie, a oddawanie, bagatela, dwóch milionów dolarów przypadkowej, obcej kelnerce uważa za czyste szaleństwo. Rzecz w tym, że kelnerka, śliczna dziewczyna imieniem Yvonne, szybko przestaje być dla Charliego osobą obcą - pomiędzy zwycięzcą loterii i kelnerką zaczyna się coś, co musi przerodzić się w gorące uczucie.

Krytycy pisali, że w "Dwóch milionach dolarów napiwku" wszystko działa jak w dobrze naoliwionej, filmowej maszynie - ciepły, zabawny scenariusz, zdjęcia cenionego operatora Caleba Deschanela, muzyka "nadwornego" kompozytora braci Coen Cartera Burwella i, przede wszystkim, znakomite kreacje Nicolasa Cage'a, Bridget Fondy oraz Rosie Perez złożyły się na przesympatyczne, rozgrzewające serca widowisko.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...