Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DWA MUŁY DLA SIOSTRY SARY

DWA MUŁY DLA SIOSTRY SARY

Two Mules for Sister Sara
western, USA, 1970, 109 min.
reżyseria: Don Siegel
obsada: Alberto Morin, Clint Eastwood, Manuel Fabregas, Shirley MacLaine
Premiera w Ale kino+: 18.10.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 49 miejsce w rankingu

Na rok przed realizacją słynnego "Brudnego Harry'ego" reżyser Don Siegel i aktor Clint Eastwood spotkali się na planie komediowego westernu "Dwa muły dla siostry Sary". Bohaterem filmu jest Hogan, odtwarzany przez Eastwooda rewolwerowiec do wynajęcia, który przybywa do Meksyku w czasie trwającej tam antyfrancuskiej rewolucji w nadziei zarobienia paru groszy.

Po drodze najemnik ratuje z opresji kobietę, którą próbuje zgwałcić trzech podejrzanych typów. Hogan nie może się nadziwić, kiedy wybawiona z kłopotów dama przywdziewa habit i oznajmia, że jest zakonnicą, siostrą Sarą (Shirley MacLaine). Okazuje się, że rezolutna siostra wspiera meksykańskich powstańców i zmierza właśnie do ich obozu, aby przekazać ważne, strategiczne informacje o francuskim garnizonie. Hogan zgadza się eskortować Sarę przez resztę drogi - liczy na to, że zbierze sporo informacji na temat francuskich wojsk i przy okazji coś niecoś zarobi. Z biegiem czasu rewolwerowiec zaczyna jednak podejrzewać, że zakonnica nie jest w rzeczywistości tym, za kogo się podaje.

Współpraca Clinta Eastwooda z reżyserem i producentem DON SIEGELEM zaowocowała szeregiem znakomitych filmów akcji, z których najgłośniejszy jest oczywiście cykl przygód inspektora Callahana, czyli słynnego Brudnego Harry'ego. Na przełomie lat 60. i 70. publiczność identyfikowała jednak Eastwooda przede wszystkim jako bohatera westernowego. Aktor zdobył popularność grając w spaghetti westernach wielkiego Sergia Leone. "Dwa muły dla siostry Sary" przypominają chwilami obrazy włoskiego mistrza. Postać Hogana można by pomylić z Człowiekiem Bez Imienia - bohaterem, w którego Eastwood wcielał się w filmach Leone.

Muzykę do produkcji Siegela napisał Ennio Morricone, kompozytor, który specjalizował się w ścieżkach dźwiękowych do spaghetti westernów. Miłośnicy westernu nie przegapili także osoby scenarzysty. Był nim Budd Boetticher, barwna postać Hollywood, były żołnierz, bokser, poszukiwacz przygód, a przez jakiś czas nawet matador w Meksyku, który z czasem został reżyserem zapisując się w pamięci kinomanów stylowymi filmami noir i, przede wszystkim, opowieściami o Dzikim Zachodzie. W scenariuszu do "Dwóch mułów..." Boetticher wprowadził do westernowej konwencji elementy komediowe, wynikające ze zderzenia dwóch skrajnie różnych osobowości, których relacja oparta jest przyciąganiu się przeciwieństw: posępnego, żywcem wyjętego z kina Sergia Leone samotnego rewolwerowca i odtwarzanej przez Shirley MacLaine, energicznej, nieznośnej, ale niepozbawionej uroku damy podającej się za zakonnicę, siostrę Sarę. Do wielkich atutów filmu należy dodać także zdjęcia Gabriela Figueroa, uważanego za jednego z najwybitniejszych operatorów w historii kinematografii meksykańskiej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...