Ale kino+
alekino+
Film. DWA TYSIĄCE I WYSTARCZY

DWA TYSIĄCE I WYSTARCZY

Two Thousand and None
komediodramat, Kanada, 2000, 90 min.
reżyseria: Arto Paragamian
obsada: John Turturro, Katherine Borowitz, Oleg Kisseliov, Vanya Rose
Premiera w Ale kino+: 21.05.2005 r.
4.38
343
35 głosy | 898 miejsce w rankingu

"Dwa tysiące i wystarczy" to opowieść o śmiertelnej chorobie, umieraniu i żegnaniu się z życiem. Wyjątkowość filmu polega na tym, że kanadyjski reżyser Arto Paragamian zrealizował go nie w konwencji dramatu, lecz brawurowej komedii.

Benjamin Kasparian (John Turturro) jest kanadyjskim paleontologiem o ormiańskich korzeniach. Właśnie dokonał ważnego odkrycia naukowego i odniósł jeden z największych sukcesów w swojej karierze badawczej. Kaspariana zajmuje jednak bardziej inna wiadomość; lekarz stwierdził, że bohater cierpi na rzadkie schorzenie mózgu. Przypadłość jest nieuleczalna i śmiertelna; paleontologowi zostało dokładnie pięć tygodni życia. Tragiczna wieść dochodzi szybko do uszu byłej żony paleontologa, Amandy (Katherine Borowitz) oraz jego przyjaciół. Wszyscy chcą wesprzeć Kaspariana w ostatnich dniach. Reakcja chorego jest jednak szokująca. Zamiast pogrążyć się w rozpaczy, bohater oświadcza, że zamierza dokończyć życie "z poczuciem humoru" i spędzić pięć tygodni, które mu zostały w sposób możliwie zabawny, ciekawy i sensowny. Kasparian porządkuje swoje sprawy, rozlicza się z samym sobą i z bliskimi, a także z przeszłością, która objawia mu się pod postacią wywołanych chorobą mózgu halucynacji.

Autor "Dwa tysiące i wystarczy" ARTO PARAGAMIAN podjął się zadania karkołomnego; postanowił opowiedzieć o umieraniu w tonie komediowym. Nie jest to oczywiście frywolna farsa, lecz raczej nakręcona z dużym poczuciem humoru przypowieść filozoficzna. Reżysera interesuje zresztą w równym stopniu tajemnica śmierci, co sens i miłość życia. Paragamian sugeruje, że nie sposób do końca zrozumieć i docenić piękna ludzkiej egzystencji bez świadomości rzeczy ostatecznych. "Dwa tysiące i wystarczy" ozdobione są kapitalną, inteligentną i zabawną rolą Johna Turturro. To między innymi dzięki jego pełnej autoironii kreacji film unika zarówno taniego sentymentalizmu, jak i pułapki zbyt grubego, czarnego humoru. Partnerką Turturro jest tu Katherine Borowitz, poza planem żona aktora.

Sarkastyczny film Paragamiana jest dziś porównywany z inną, późniejszą o trzy lata tragikomedią na temat śmierci - głośną "Inwazją barbarzyńców" Denysa Arcanda. Obydwu filmowców łączy nie tylko kanadyjskie pochodzenie, lecz także podobne, nacechowane mądrą ironia podejście do najważniejszych kwestii egzystencjalnych.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...