Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DWADZIEŚCIA DOLCÓW

DWADZIEŚCIA DOLCÓW

Twenty Bucks
komedia, USA, 1993, 87 min.
reżyseria: Keva Rosenfeld
obsada: Brendan Fraser, Christopher Lloyd, David Schwimmer, Elisabeth Shue, Linda Hunt
Premiera w Ale kino+: 18.04.2008 r.
3.00
343
3 głosy | 881 miejsce w rankingu

Zdumiewająca, zabawna, lekka i porywająca podróż 20-dolarowego banknotu, który prowadzi kamerę do zaskakujących postaci wmieszanych w tłum Minnesoty. W obsadzie m.in. ulubieńcy niezależnych reżyserów: Steve Buscemi i Christopher Lloyd.

Głównym bohaterem pełnometrażowego debiutu niezależnego filmowca KEVY ROSENFELDA jest tytułowy 20-dolarowy banknot, który - jak to bywa z gotówką - szybko zmienia swoich właścicieli. Kiedy gubi go klientka bankomatu, banknot trafia w ręce ulicznej żebraczki, Angeline (Linda Hunt), która jest pewna, że nieoczekiwany prezent od losu szybko przyniesie jej szczęście. Wkrótce potem 20-dolarówka staje się oryginalnym prezentem ślubnym, który pan młody, Sam Mastrewski (Brendan Fraser) otrzymuje od swojego bogatego teścia (George Morfogen). Wyświechtany banknot ma przypominać młodemu człowiekowi, że fortuna nie spada z nieba. Następnie pieniądz trafia za podwiązkę striptizerki (Melora Walters), która jest jedną z atrakcji wieczoru kawalerskiego Sama. Kolejnymi właścicielami dwudziestu dolarów staje się m.in. zajmująca się magią pani McCormac (Gladys Knight) i jej piętnastoletni wnuk, dwaj drobni przestępcy - zwycięzcy konkursu wędkarskiego oraz starszy pan, który niedługo później umiera na atak serca.

"Dwadzieścia dolarów" to jeden z najbardziej zaskakujących filmów festiwalu Sundance'93, podczas którego obraz miał swoją światową premierę. Roger Ebert, znany krytyk "Chicago Sun-Times", porównywał nawet wówczas fabularny pomysł Rosenfelda do koncepcji Bunuela z "Widma wolności" (1974) czy Richarda Linklatera z jego filmowego manifestu "Slacker" (1991). Rosenfeld rezygnuje bowiem ze wszystkich klasycznych zasad budowania akcji. Jego zaskakujący film dotyka tylko kolejnych bohaterów, pokazuje soczyste epizody z ich życia, po czym natychmiast odpływa w nowe miejsce, zręcznie omijając wszelkie puentowanie. To sprawia, że "Dwadzieścia dolców" zachowuje lekkość i świeżość, którą docenili m.in. selekcjonerzy Sundance kwalifikując obraz do konkursu głównego. Christopher Lloyd zaś, aktor znany najbardziej dzięki roli szalonego naukowca doktora Emmetta Browna z serii "Powrót do przyszłości", który w filmie Rosenfelda zagrał w jednym z epizodów otrzymał Independent Spirit Award. O jego występie Roger Ebert pisał: "Kiedy segment Lloyda zmierzał do swojego wywrotowego finału, byłem tak oniemiały jego występem, że zapomniałem na śmierć o 20 dolarach i całej reszcie filmu". Lloydowi towarzyszył m.in. David Schwimmer czyli Ross z popularnego serialu "Przyjaciele", znany z "Ghost World" i "Wściekłych psów" Steve Buscemi, dwukrotny laureat Independent Spirit Award oraz Elizabeth Shue, nominowana do Oscara, Bafty i Złotego Globu za rolę w "Zostawić Las Vegas".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...