Ale kino+
alekino+
Film. DWAJ LUDZIE Z MIASTA

DWAJ LUDZIE Z MIASTA

Deux Hommes Dans La Ville
film kryminalny, Francja/ Włochy, 1973, 95 min.
reżyseria: Jose Giovanni
obsada: Alain Delon, Jean Gabin, Michel Bouquet, Mimsy Farmer
Premiera w Ale kino+: 19.07.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 59 miejsce w rankingu

Po dziesięciu latach odsiadki gangster Gino (Alain Delon) wychodzi z więzienia na warunkowe zwolnienie, dzięki poręczeniu swego przyjaciela, pracownika ośrodka resocjalizacji więźniów.

Dobiegający czterdziestki były kryminalista nie chce wracać na drogę przestępstwa. Próbuje ułożyć sobie normalne życie w rodzinnym mieście - ale dla człowieka z przeszłością Gina nie jest to łatwe. Nie mija wiele czasu, kiedy na horyzoncie pojawiają się dawni kompani z mafii, którzy próbują wciągnąć bohatera z powrotem do złodziejskiego biznesu. Prawdziwym problemem jest jednak Germain (Jean Gabin), stary, twardy, emerytowany policjant, który zawziął się na Gina i nie daje mu spokoju. Wygląda na to, że dla tych dwóch mężczyzn nie ma miejsca w jednym mieście.

"Dwaj ludzie z miasta" to okazja do podziwiania aktorskiego duetu Alaina Delona i Jeana Gabina - wielkich gwiazd będących symbolami dwóch różnych pokoleń francuskiej kinematografii. Dla dobiegającego siedemdziesiątki Gabina była to jedna z ostatnich ról w karierze, Delon był wówczas u szczytu sławy. U boku doświadczonych aktorów pojawił się w roli drugoplanowej rozpoczynający dopiero karierę, zaledwie 25-letni Gerard Depardieu.

"Dwóch ludzi z miasta" to jeden z najważniejszych filmów w dorobku reżysera JOSÉ GIOVANNIEGO. Wielu krytyków dopatrywało się w tej opowieści wątków autobiograficznych. Korsykanin Giovanni w latach wojny był bohaterem ruchu oporu, później jednak nie potrafił odnaleźć się w cywilnym życiu i stał się zawodowym kryminalistą. Oskarżony o morderstwo, został wraz z bratem skazany na śmierć. Ostatecznie Giovanniego ułaskawiono i wyrok zamieniono na długoletnie więzienie - przyszły reżyser odsiedział prawie 10 lat. Po przedterminowym zwolnieniu zainteresował się kinem; zaczynał od scenariuszy, potem zajął się reżyserią stając się jednym z najbardziej cenionych we Francji autorów filmowych kryminałów.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...