Ale kino+
alekino+
Film. DWÓCH JAKE'ÓW

DWÓCH JAKE'ÓW

The Two Jakes
film kryminalny, USA, 1990, 138 min.
reżyseria: Jack Nicholson
obsada: Harvey Keitel, Jack Nicholson, Madeleine Stowe, Meg Tilly
Premiera w Ale kino+: 18.07.2007 r.
4.00
343
4 głosy | 60 miejsce w rankingu

Stylowa, utrzymana w szlachetnym klimacie kina noir kontynuacja znakomitego "Chinatown" Romana Polańskiego - tym razem w reżyserii Jacka Nicholsona.

W życiu Jake'a Gittesa (Jack Nicholson), pechowego prywatnego detektywa, zmieniło się bardzo wiele, odkąd rozstaliśmy się z nim w roku 1937. Teraz, w 1948, Los Angeles jest zupełnie innym miastem - nie brakuje tu łatwych okazji, optymizmu i nadziei na zbicie wielkiego majątku. Jedno nie straciło aktualności: dewiza Jake'a, że "w dziewięciu przypadkach na dziesięć, jeśli będziesz podążał tropem pieniędzy, dotrzesz do prawdy". Tak jest i tym razem. Wszystko zaczyna się od niewiernej żony milionera Jake'a Bermana (Harvey Keitel), który zleca Jake'owi Gittesowi śledzenie swojej małżonki, Kitty (Meg Tilly). Rutynowe dochodzenie okazuje się drogą do świata korupcji, namiętności, zazdrości, intryg, a wreszcie - zbrodni. Kiedy dzięki Gittesowi Kitty i jej kochanek zostają przyłapani na gorącym uczynku, sam Berman - wbrew temu, co wcześniej planował - strzela do mężczyzny, który okazuje się... jego wspólnikiem. Policja nie wierzy w zbrodnię w afekcie, co więcej - podejrzewa prywatnego detektywa o współudział. Wdowa po zabitym próbuje z kolei nakłonić Jake'a, żeby zeznawał przeciwko swojemu klientowi. Coraz bardziej piętrząca się sprawa okazuje się mieć zaskakująco dużo wspólnego ze starym śledztwem z Chinatown.

Rzadko zdarza się, aby sequel filmu, który zdobył publiczność i spodobał się krytykom powstawał dopiero po szesnastu latach od premiery oryginału. "Dwóch Jake'ów" jest w tej dziedzinie jednym z nielicznych wyjątków. Jednym z powodów tak długiego zwlekania z nakręceniem kontynuacji "Chinatown" Romana Polańskiego był przymusowy wyjazd reżysera ze Stanów Zjednoczonych w 1978 roku. Polański został wówczas oskarżony o romans z nieletnią, podanie jej środków psychotropowych i gwałt pod wpływem narkotyków. Aby uniknąć procesu opuścił kraj, w którym zresztą do dziś nie może się pojawić - Oscara za "Pianistę" odebrał w imieniu reżysera jego przyjaciel Harrisom Ford.

"Dwóch Jake'ów", którzy w zamierzeniu mieli być środkową częścią trylogii, zdecydował się wreszcie zrealizować Robert Towne, scenarzysta "Chinatown", nagrodzony za ten scenariusz Oscarem, Baftą i Złotym Globem. Tym razem Towne miał też stanąć za kamerą. Partnerem na planie JACKA NICHOLSONA został Robert Evans, producent filmu, który jednak - jak się okazało - nie umiał współpracować na planie z reżyserem. Zdjęcia zostały szybko zerwane, a sprawę dopiero cztery lata później uratował sam Jack Nicholson, który sam zajął się reżyserią. Aktor nie uniknął rzecz jasna porównań z Polańskim, jego film zdobył jednak uznanie za znakomite odtworzenie lat powojennych i klimatu starych filmów noir, świetne aktorstwo - zwłaszcza tytułowego duetu Nicholson-Keitel oraz pięknych zdjęć Vilmosa Zsigmonda, laureata Oscara za kadry do "Bliskich spotkań trzeciego stopnia" (1977).
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...