Ale kino+
alekino+
Film. DYM

DYM

Smoke
komedia obyczajowa, USA, 1995, 112 min.
reżyseria: Paul Auster, Wayne Wang
obsada: Forest Whitaker, Harold Perrineau, Harvey Keitel, William Hurt
Premiera w Ale kino+: 31.05.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 440 miejsce w rankingu
DYM

"Dym", oda do Brooklynu napisana przez słynnego nowojorskiego pisarza Paula Austera i wyreżyserowana przez Wayne'a Wanga, to ballada o miejskim mikrokosmosie, którego pępkiem jest sklep tytoniowy na rogu ulicy, a królem sprzedawca papierosów, genialnie zagrany przez Harveya Keitela.

Akcja toczy się na Brooklynie. Na rogu ulicy Szesnastej i Prospect Park West działa mała trafika. Jej właściciel, energiczny Auggie (Harvey Keitel), zna tu wszystkich. Jego sklepik jest czymś więcej niż kioskiem z tytoniem. To ośrodek życia towarzyskiego ludzi z najbliższego są siedztwa. Dla Auggiego trafika jest centrum wszechświata. Od niepamiętnych lat, każdego ranka, sprzedawca wychodzi przed swój sklep i robi jedno zdjęcie. "Wszystkie są takie same" - mówi jednemu z klientów - "a jednak każde jest inne. Możesz nazwać te fotografie dziełem mojego życia". Wśród bywalców trafiki jest Paul Benjamin (William Hurt), mieszkający w sąsiedztwie pisarz pogrążony w depresji po stracie żony. Z otchłani smutku wyrywa go czarnoskóry nastolatek Rashid (Harold Perrineau), który pewnego dnia ratuje Benjaminowi życie na ulicy. Wstrząśnięty tym zdarzeniem pisarz czuje, że ma wobec swojego wybawcy dług wdzięczności i postanawia pomóc chłopcu w poszukiwaniach jego zaginionego ojca. W tym samym czasie zmienia się także życie Auggie'ego. Na drodze samotnego mężczyzny staje miłość sprzed lat.

PAUL AUSTER to pisarz związany z Nowym Jorkiem. Rozgłos zdobył dzięki poświęconej temu miastu, opublikowanej w latach 80. "Trylogii nowojorskiej". Dziś jest uważany za jednego z najważniejszych żyjących amerykańskich powieściopisarzy. W latach 90. Auster przeżył bardzo owocny flirt z kinem. W 1998 zadebiutował jako reżyser autorskim filmem "Lulu na moście". Wcześniej na drodze Austera pojawił się pochodzący z Hongkongu filmowiec WAYNE WANG. W 1995 pisarz zrealizował z nim wspólnie dwie produkcje: "Brooklyn Boogie" i "Dym". Oba filmy podbiły serca widowni, zaś "Dym" osiągnął status kultowy i zdobył dla autorów Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, nie licząc tuzina innych, pomniejszych nagród.

"Dym" to film z niespieszną akcją i fabułą skonstruowaną ze swobodnie powiązanych ze sobą historii. W tej skromnej formule mieści się zaskakująco wiele, bo w "Dymie" jest miejsce na komedię, tragedię, galerię barwnych postaci i sugestywny portret Brooklynu, w którym bohaterowie budują swoje małe światy w wielkim mieście. To film napisany przez powieściopisarza - nic też dziwnego, że słowo odgrywa w nim ważną rolę. "Dym" jest oparty na dialogach, to "film mówiony" - opowiada w równej mierze obrazem, co kunsztownym tekstem, historia o samotności, ludzkich sekretach, poszukiwaniach zaginionego szczęścia. Wspólne dzieło Wanga i Austera to bardzo sugestywne kino, które na dwie godziny przenosi widza do małej trafiki w Brooklynie. "Dym" nie byłby jednak tym, czym jest, bez Harveya Keitela. Temu wielkiemu aktorowi zdarzało się grać role trudniejsze i bardziej dramatyczne, nigdy jednak nie był tak sympatyczny jak w "Dymie" - i wielu widzów pamięta go właśnie z tego filmu.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...