Ale kino+
alekino+
Film. DZIECI NIEBIOS

DZIECI NIEBIOS

Children of Heaven/ Bacheha-Ye aseman
dramat obyczajowy, Iran, 1997, 89 min.
reżyseria: Majid Majidi
obsada: Amir Farrokh Hashemian, Bahare Seddiqi, Nafise Jafar-Mohammadi
Premiera w Ale kino+: 8.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 63 miejsce w rankingu

Pierwszy w historii irańskiego kina obraz nominowany do Oscara. Ujmujący mądrością, wizualnym pięknem i wspaniałą grą młodych aktorów film-przypowieść.

Ali (Amir Farrokh Hashemian) i jego młodsza siostra Zahra (Bahare Seddiqi) mieszkają wraz z ubogimi rodzicami w biednej część Teheranu. Pewnego dnia 8-letni Ali gubi - nie do końca ze swojej winy - odebrane właśnie od szewca buciki swojej siostry. Dzieci zdają sobie sprawę, że rodziców nie będzie stać na kolejną parę butów, więc postanawiają o niczym im nie mówić. Plan jest chytry: oboje będą chodzić do szkoły w adidasach Aliego - Zahra na pierwszą zmianę, a jej brat na drugą. Ponieważ nie mają zbyt wiele czasu na zmianę obuwia, codziennie Zahra prosto z zajęć gna pędem w umówione miejsce, gdzie już czeka na nią Ali, który odbiera buty od siostry i pędzi do szkoły. Jakiś czas później Ali dowiaduje się, że organizowany jest bieg dla chłopców na pięć kilometrów, a trzecią nagrodą jest właśnie para nowiutkich adidasów. Chłopiec postanawia wystartować.

Skromny, zrealizowany zaledwie za 180 tysięcy dolarów film irańskiego reżysera okazał się wydarzeniem na festiwalu w Montrealu, gdzie miał premierę. Zdobył tam aż cztery nagrody, w tym nagrodę jury ekumenicznego i jurorów FIPRESCI, a później - jako pierwszy film w historii kina irańskiego - otrzymał nominację do Oscara. "Dzieci niebios" zachwyciły zarówno widzów dorosłych, jak i młodszych. Urzekały ciepłym humorem, optymistyczną aurą, nienachalnymi metaforami i znakomitą grą dziecięcych aktorów: Amira Farrokha Hashemiana i Bahare Seddiqi. MAJID MAJIDI znany jest zresztą z tego, że w niezwykły sposób prowadzi aktorów-amatorów (zwłaszcza dzieci) - wydobywa z nich naturalność i prawdę, którą obdarzają swoje postaci. Nie bez powodu zresztą Majidi uznawany jest za mistrza w pokazywaniu świata z perspektywy dzieci. "Nie znam innego świata poza światem dzieci, pozornie małym i prostym, a zarazem ogromnym i wspaniałym" - podkreśla w wywiadach.

Sam twórca, który za "Dzieci niebios" odebrał także nagrodę publiczności na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, od dziecka marzył o filmie, ale najpierw chciał być aktorem. W latach 80. wystąpił m.in. w kilku obrazach Mohsena Makhmalbafa, twórcy nagrodzonego w Cannes filmu "Kandahar", zaczął też realizować własne filmy krótkometrażowe. Jego debiutancki obraz "Baduk" (1992), w którym bez upiększeń pokazywał brutalną, irańską rzeczywistość, nie spodobał się cenzurze - mimo ograniczeń w dystrybucji filmu w kraju i za granicą, "Baduk" został pokazany na festiwalu w Cannes i uznany za zapowiedź wyjątkowego talentu. Mimo trudności w kraju Majidi nie zrezygnował więc z reżyserii. Dzięki temu powstały m.in. "Dzieci niebios" , "Kolory raju" (1999) czy nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej "Deszcz" (2001). Za pozorną prostotą tych filmów i niebywałą zdolnością przenikania świata dzieci stoi zresztą nie tylko talent, ale i pracowitość: scenariusz do "Dzieci niebios" Majidi pisał przez pięć miesięcy, pracując codziennie przez około 9 godzin.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...