Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZIECI ULICY

DZIECI ULICY

Sciuscia/Shoe Shine
dramat, Włochy, 1946, 86 min.
reżyseria: Vittorio De Sica
obsada: Annielo Mele, Bruno Ortenzi, Franco Interlenghi, Rinaldo Smordoni
Premiera w Ale kino+: 18.07.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu

Słynny film Vittoria De Siki o losach bezdomnych dzieci uznawany za jedno z arcydzieł włoskiego neorealizmu.

W powojennym Neapolu bezdomni chłopcy Giuseppe (Franco Interlenghi) i Pasquale (Rinaldo Smordoni) zarabiają na życie czyszcząc na ulicy buty. Swoje usługi kierują głównie do amerykańskich żołnierzy, więc ich znakiem rozpoznawczym staje się angielski okrzyk "Shoe shine!", co brzmi jak "sciuscia" (oryginalny tytuł filmu). W brutalnym i podłym świecie bohaterowie mają dwie rzeczy, które nadają ich życiu sens: to głęboka, serdeczna przyjaźń oraz piękne, choć naiwne marzenie o posiadaniu białego konia. Któregoś dnia zmyślna szajka złodziei obiecuje chłopcom spełnienie ich marzenia, choć w rzeczywistości chodzi o podstęp: Giuseppe i Pasquale mają pomóc w okradzeniu mieszkania pewnej wróżki. Podczas napadu interweniuje policja - złodzieje uciekają, a dwaj chłopcy zostają zatrzymani i zamknięci w domu poprawczym. Tutaj właśnie - w miejscu, które powinno sprzyjać "wychowywaniu" - bohaterowie przechodzą brutalną szkołę życia i doświadczają na własnej skórze powszechnego fałszu, podłości i okrucieństwa. Prowadzący śledztwo wychowawcy rozdzielają chłopców i skłaniają Pasquale'a do przyznania się do winy - Giuseppe traktuje to jak zdradę. Niedługo później obaj uciekają z więzienia, ale szybko dochodzi między nimi do bójki, która kończy się tragedią.

Chociaż włoscy neorealiści zaczynali od przedstawiania obrazów wojny, szybko doszli do wniosku, że ważniejsze są jej skutki wpływające na współczesną rzeczywistość. VITTORIO DE SICA, który stworzył razem z Cesarem Zavattinim znakomity, filmowy duet, uznał z kolei, że tragiczne efekty wojennego kataklizmu najlepiej widać na przykładzie dzieci: bezbronnych, niezamieszanych w wojenno-polityczne rozgrywki, ale też najbardziej poszkodowanych. W "Dzieciach ulicy" otrzymujemy więc wstrząsający obraz świata dorosłych, którzy potrafią zniszczyć nie tylko dziecięcy idealizm, ale też łączącą najmłodszych głęboką przyjaźń. Siła filmu Vittoria De Siki, uznawanego za jedno z arcydzieł włoskiego neorealizmu, tkwi jednak przede wszystkim w formie. Reżyser nie kreował bowiem świata sztucznego, ale filmował codzienne życie neapolitańskiej ulicy, w które wrzucił dwóch młodych bohaterów i wobec spontanicznie pojawiających się sytuacji kazał im często improwizować. Dwaj dziecięcy aktorzy byli zresztą naturszczykami, jednak pod mistrzowską reżyserią De Siki potrafili stworzyć na ekranie postaci w pełni wiarygodne i psychologicznie głębokie - Franco Interlenghi okazał się szybko prawdziwym, aktorskim talentem i wystąpił później w kilkudziesięciu filmach (m.in. "Pożegnaniu z bronią" Johna Hustona z roku 1957 oraz "Viva l'Italia" Roberta Rosselliniego z roku 1961).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...