Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZIECIAK Z SZAABY

DZIECIAK Z SZAABY

Le gone du chaâba
dramat obyczajowy, Francja, 1998, 94 min.
reżyseria: Christophe Ruggia
obsada: Bouzid Negnoug, Galamelah Lagra, Kenza Bouanika, Nabil Ghalem
Premiera w Ale kino+: 6.05.2005 r.
4.17
343
25 głosy | 1075 miejsce w rankingu

Opowieść o życiu algierskich emigrantów we Francji, zrealizowana na podstawie autobiograficznej powieści Azouza Begaga.

Akcja toczy się w latach 60. W slumsach na przedmieściach Lyonu dorasta pierwsze pokolenie emigrantów z Algierii. Kilkadziesiąt arabskich rodzin żyje w nędznych, skleconych z byle czego chatach, tworząc zintegrowaną, funkcjonującą na marginesie francuskiego społeczeństwa wspólnotę. Algierscy mężczyźni imają się dorywczych prac w fabrykach i na budowach, kobiety zostają w obozie zajmując się licznymi dziećmi. Jednym z małych mieszkańców slumsów jest Omar (Bouzid Negnoug), chłopiec, który, podobanie jak jego rówieśnicy, lubi pakować się w kłopoty. Tymczasem francuscy sąsiedzi patrzą na tętniącą życiem arabską wioskę coraz bardziej niechętnym okiem. Władze w końcu podejmują decyzję o zlikwidowaniu nielegalnego osiedla siłą.

Wydarzenia opisane w "Dzieciaku z Chaaby" pokazane są z punktu widzenia małego Omara. Postać chłopca pełni funkcję porte parole Azouza Begaga, cenionego francuskiego pisarza i dziennikarza, na którego powieści oparty jest scenariusz filmu. Książka ma charakter autobiograficzny; Begag wspomina w niej własne doświadczenia z dzieciństwa, kiedy wraz z rodzicami przybył do Francji szukać lepszego życia. Konwencja filmu CHRISTOPHE'A RUGGII porównywana była do dzieł włoskiego neorealizmu, lecz również do "Odrażających, brudnych, złych" Ettore Scoli, brutalnego obrazu życia rzymskich dzielnic nędzy. "Dzieciak z Chaaby" został wyróżniony na festiwalach w Awinionie i w Berlinie, zdobył także nominację do Cezara za najlepszy debiut.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...