Ale kino+
alekino+
Film. DZIECIAK-ZABÓJCA

DZIECIAK-ZABÓJCA

Killer Kid
dramat, Francja, 1994, 90 min.
reżyseria: Gilles de Maistre
obsada: Fatiha Cheriguene, Salah Teskouk, Teufik Jallab, Younesse Boudache
Premiera w Ale kino+: 13.10.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 410 miejsce w rankingu

Niezwykle aktualny film byłego dziennikarza pokazuje, jak osierocony jedenastoletni Libańczyk staje się bezwzględnym terrorystą-samobójcą. Dzięki przypadkowemu spotkaniu znów zapragnie być dzieckiem.

Djilali (Teufik Jallab) ma jedenaście lat, poważną minę i tylko jeden cel: umrzeć w imię islamu. To efekt szkolenia, jakie libański chłopiec przeszedł w jednostce treningowej arabskich terrorystów, gdzie z beztroskiego dziecka stał się fanatycznym i bezwzględnym bojownikiem za wiarę. Terrorystyczne ugrupowanie Armia Allaha, zadowolone z postępów Djilaliego, wysyła go do Francji, aby tam dokonał zamachu. W Paryżu jednak Djilali poznaje Karima (Younesse Boudache) - swojego rówieśnika, również Araba - a wraz z nim zachodnią kulturę i styl życia, których Karim jest zagorzałym entuzjastą. To, co różni od siebie chłopców, szybko zaczyna ich wzajemnie fascynować, a wkrótce przeradza się w przyjaźń, która pokrzyżuje plany terrorystów.

"Dzieciak-zabójca" to reżyserski debiut telewizyjnego producenta i aktora GILLESA DE MAISTRE, który - zanim zajął się filmem - odniósł wiele sukcesów jako dziennikarz. Zdobył m.in. nagrodę Alberta Londresa, najwyższe dziennikarskie odznaczenie we Francji. Film o osieroconym libańskim chłopcu wyszkolonym na terrorystę-samobójcę powstał w ramach głośnego projektu "Tales from the Orphanage", z którego pochodzi np. nagrodzony w Montrealu węgierski "Tarzók" (2001) czy "Zimowe wakacje" (1998) Claude'a Millera, które w Cannes otrzymały nagrodę jury. Główne role w filmie de Maistre brawurowo zagrali dwaj dziecięcy aktorzy-amatorzy Teufik Jallab i Younesse Boudache. O ile dla Jallaba przygoda z filmem zakończyła się na doświadczeniu w "Dzieciaku-zabójcy", Boudache od tamtej pory kontynuuje swoją filmowa karierę. Razem z Gérardem Depardieu wystąpił w "Najpiękniejszym zawodzie świata" (1996), zagrał w kilku odcinkach popularnego francuskiego serialu "P. J.", a w 2002 roku spotkał się znów z de Maistre na planie jego filmu "Féroce", prezentowanego na festiwalu filmowym w Kairze.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...