Ale kino+
alekino+
Film. Dziecko Rosemary

Dziecko Rosemary

Rosemary's Baby
horror, USA, 1968, 136 min.
reżyseria: Roman Polański
obsada: John Cassavetes, Maurice Evans, Mia Farrow, Ruth Gordon, Sidney Blackmer, Tony Curtis
Premiera w Ale kino+: 18.02.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu
Dziecko Rosemary

Arcydzieło horroru i zarazem pierwszy amerykański film w karierze Romana Polańskiego. "Dziecko Rosemary", mimo upływu czasu, wciąż pozostaje jednym z najbardziej przerażających obrazów, jakie kiedykolwiek nakręcono.

Rosemary i Guy Woodhouse (Mia Farrow i John Cassavetes) są młodym i szczęśliwym małżeństwem. Właśnie wprowadzili się do eleganckiego apartamentu w pięknej, choć nieco posępnej, starej kamienicy na Manhattanie. Wkrótce poznają swoich najbliższych sąsiadów, państwa Minnie i Romana Castevetów (Ruth Gordon i Sidney Blackmer). To para serdecznych starszych ludzi. Sądzi tak Guy, który coraz częściej bywa u Castevetów. Rosemary nie do końca podziela entuzjazm męża wobec sąsiadów. Młoda kobieta nie najlepiej też czuje się w nowym domu. Niepokoją ją dziwne odgłosy dochodzące z mieszkania Castevetów, nawiedzają koszmarne sny. Wokół mają miejsce dziwne wypadki, śmierci i samobójstwa. To niewątpliwie zbieg okoliczności, ale niektóre z tych tragedii sprzyjają rozwojowi aktorskiej kariery Guya. Mąż Rosemary kwitnie, ale jej samej zaczyna wydawać się dziwnie obcy i daleki. Sytuacja pogarsza się, kiedy bohaterka zachodzi w ciążę. Fizyczne i psychiczne samopoczucie Rosemary jest fatalne. Pani Castevet pomaga jej jak może. Przynosi różne specyfiki, ale osobliwe lekarstwa staruszki wywołują odwrotny skutek od zamierzonego. W głowie Rosemary zaczynają kiełkować szalone podejrzenia. Dziewczyna wyobraża sobie mroczny spisek wymierzony w jej nienarodzone dziecko. Autorów intrygi widzi w Castevetach, a ich wspólnika we własnym mężu. Posądza ich o uprawienie czarnej magii. Spiskowe teorie dziewczyny mają wszelkie cechy paranoi - niestety w tym wypadku chodzi o coś więcej niż o wytwory chorej wyobraźni bohaterki.

Książka "Dziecko Rosemary" to doskonały horror pióra Iry Levina. Zazwyczaj ekranizacje dobrych powieści przynoszą ich miłośnikom większe lub mniejsze rozczarowanie. Film "Dziecko Rosemary" to jedna z tych nielicznych adaptacji, które przerosły literacki oryginał - obraz został entuzjastyczne przyjęty przez widzów, ROMAN POLAŃSKI dostał nominację do Oscara za scenariusz, a krytycy powyrównywali go do samego Hitchcocka.

Pomysł na film ma korzenie w koncepcji Iry Levina, który czary, wiedźmy i satanistyczne rytuały wyciąga z fantastycznej scenerii i umieszcza w nowoczesnym, realnym świecie, w samym środku współczesnego Manhattanu. Reszta - począwszy od bezbłędnych decyzji obsadowych, a skończywszy na niezapomnianym przewodnim motywie muzycznym, przepięknej kołysance napisanej przez Krzysztofa Komedę i zaśpiewanej przez Mię Farrow - to genialna reżyseria Polańskiego, mistrza klaustrofobicznej, dusznej atmosfery.

Gwiazdą filmu jest Mia Farrow, wówczas młodziutka aktorka, znana głownie z małżeństwa z Frankiem Sinatrą. Polański pomógł stworzyć początkującej artystce wielką, poruszającą kreację. Farrow występuje przy tym na bardzo ciekawym tle. Jej wciągniętego w szatańskie sidła męża gra kultowy reżyser John Cassavetes. Z kolei Sidney Blackmer i nagrodzona Oscarem oraz Złotym Globem za rolę drugoplanową Ruth Gordon są niesamowici w rolach diabelskich, a przecież do końca wesołych i sympatycznych sąsiadów.

"Dziecko Rosemary" obrosło legendą. W rok po premierze filmu banda Mansona zamordowała w domu Polańskiego jego przyjaciół i ciężarną żonę, aktorkę Sharon Tate. Amatorzy spiskowych teorii dziejów łączyli tę zbrodnię z satanistyczną treścią filmu, a także z pogłoskami o zaangażowaniu w produkcję "Dziecka Rosemary" Antona LeVeya, założyciela Kościoła Szatana, który rzekomo miał występować w projekcie Polańskiego w roli konsultanta, a nawet statysty. Domysły i spekulacje podsyciła śmierć Johna Lennona. Muzyk został w 1980 roku zamordowany przed apartamentowcem Dakota Building na górnym Manhattanie, w którym Polański nakręcił swój niezrównany horror.


CIEKAWOSTKI:
- na planie "Dziecka Rosemary" Mia Farrow dostała dokumenty rozwodowe od Franka Sinatry.
- krążyły pogłoski, że Anton LaVey - założyciel kościoła satanistycznego - udzielał Polańskiemu technicznych wskazówek związanych z działaniem sekty. W rzeczywistości LaVey nie miał nic wspólnego z filmem.
- kilka lat później Sam O'Stean nakręcił drugą część filmu zatytułowaną "Look What's Happened to Rosemary's Baby".
- "Dziecko Rosemary" to pierwszy amerykański film Polańskiego. Reżyser planował, że jego pierwszym dziełem będzie "Downhil Racer", ale Robert Evans ze studia Paramount zdecydował, że "Dziecko Rosemary" będzie bardziej odpowiednie.
- według Johna Parkera, biografisty Jacka Nicholsona, Robert Evans zasugerował Polańskiemu, by do roli Guya zatrudnił właśnie Nicholsona. Jednak po spotkaniu z aktorem, Polański stwierdził, że jego wygląd jest zbyt złowieszczy.
- dziecko Rosemary urodziło się w czerwcu 1966 roku. Była to diabelska data zawierająca trzy szóstki. - plakat do filmu znalazł się na 21. miejscu w rankingu 25 najlepszych plakatów filmowych świata ogłoszonym przez Premiere.
- w jednej ze scen filmu Mia Farrow zjada surową wątróbkę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...