Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dziecko szczęścia

Dziecko szczęścia


komedia, Polska, 1991, 100 min.
reżyseria: Sławomir Kryński
obsada: Ewa Gawryluk, Marek Cichucki, Monika Bolly
Premiera w Ale kino+: 9.04.2013 r.
343
Dziecko szczęścia

Helena (Ewa Gawryluk), nastolatka z małego miasteczka, romansuje z Wackiem (Marek Cichucki). Dziewczyna marzy o modnych ubraniach, obiadach w restauracji i wielkomiejskim życiu. Wacek, biorąc sprawy w swoje ręce postanawia wyjechać na Zachód i poszukać tam pracy. Nie wie, że Helena jest z nim w ciąży.

Dziewczyna rodzi dziecko, ale w obawie przed samotnym macierzyństwem i opinią środowiska, oddaje malucha do adopcji. Nadchodzą wieści od Wacka, który zarobiwszy sporo pieniędzy zapowiada powrót. Niepewna, czy jego uczucia do niej są wciąż aktualne, Helena dochodzi do wniosku, że najlepszym sposobem na zatrzymanie ukochanego będzie zaprezentowanie mu ich uroczego bobasa. Tylko skąd go wziąć, skoro rodzina adopcyjna nie zostawiła adresu. Z pomocą koleżanki Helena włamuje się więc do domu dziecka i kradnie stamtąd inne niemowlę. Okazuje się jednak, że porwany maluch jest o rok starszy od synka Heleny, co zauważa nawet nie wprawiony w ojcowskie obowiązki Wacek. Dziewczyna jest zmuszona wyznać prawdę. Wacek postanawia wraz z Heleną i małym Jasiem wyruszyć na drugi koniec Polski, aby odnaleźć swojego pierworodnego.

"Dziecko szczęścia", wyróżnione Srebrnym Gronem podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, to debiut fabularny SŁAWOMIRA KRYŃSKIEGO, który wcześniej zrealizował już film krótkometrażowy "Żaglowiec" z Henrykiem Machalicą. Popularność przyniosła Kryńskiemu nakręcona w 1997 roku, koprodukowana przez CANAL+, "Księga wielkich życzeń", w której ponownie wystąpił Machalica, a towarzyszyli mu m.in. Gustaw Holoubek i Danuta Szaflarska. Film otrzymał Grand Prix w Łagowie, a także nagrody na festiwalach zagranicznych w Kairze i Cabourgu.

W "Dziecku szczęścia" swoją pierwszą główną rolę zagrała Ewa Gawryluk, której towarzyszył zdolny łódzki aktor Marek Cichucki, znany z ról teatralnych (m.in. "Woyzeck"), kinowych (m.in. "Samowolka", "Kraj świata") oraz telewizyjnych ("Boża podszewka. Część druga", serial "Odwróceni").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...