Ale kino+
alekino+
Film. DZIECKO

DZIECKO

L'enfant
dramat, Belgia/Francja, 2005, 91 min.
reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
obsada: Déborah François, Déborah François, Fabrizio Rongione, Jeremie Renier, Jérémie Renier, Jeremie Segard, Olivier Gourmet
Premiera w Ale kino+: 4.09.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 589 miejsce w rankingu

Złota Palma w Cannes 2005. Współczesny Paryż. Bruno (Jeremie Renier) i Sonia (Deborah Francois) są parą 20-latków egzystujących na marginesie społeczeństwa. Chłopak żyje z dnia na dzień zdobywając pieniądze dzięki drobnym kradzieżom i pokątnym interesom. Teraz stoi przed nim niecodzienne zadanie: musi zaopiekować się Sonią i ich nowonarodzonym dzieckiem, których właśnie odbiera ze szpitala.

Już na wstępie zawodzi jednak dziewczynę, gdy okazuje się, że wynajął ich mieszkanie obcym ludziom. Sonia robi mu awanturę, bo wygląda na to, że razem z niemowlakiem będą musieli zamieszkać pod gołym niebem. Tymczasem dziewczyna udaje się po odbiór zasiłku, a Bruno ma spacerować z dzieckiem. Chłopak robi jednak ukochanej kolejną niespodziankę: sprzedaje niemowlaka do nielegalnej adopcji. Przerażonej dziewczynie tłumaczy, że przecież mogą mieć następne dziecko. Sonia traci przytomność i trafia do szpitala. Dopiero teraz zaczyna docierać do Bruna, co się stało. Postanawia odzyskać synka i miłość dziewczyny.

JEAN-PIERRE DARDENNE, LUC DARDENNE, twórcy "Dziecka", uważani są za najciekawszych europejskich reżyserów. Ich swoistą wizytówką jest surowy naturalizm i paradokumentalny styl narracji. Bracia Dardenne, urodzeni w Belgii przeszło pół wieku temu, pierwsze kroki w artystycznej karierze stawiali w teatrze, a później w telewizji. W połowie lat 70. zainteresowali się dokumentem, a dekadę później zaczęli realizować filmy fabularne. Zadebiutowali w 1987 roku dramatem wojennym "Falsch". Wśród zrealizowanych przez nich fabuł są "Syn", "Obietnica" i "Rosetta", za którą w 1999 roku bracia zdobyli pierwszą Złotą Palmę (i Nagrodę Jury Ekumenicznego) na MFF w Cannes. Drugą Złotą Palmą (za "Dziecko") dołączyli do elitarnego grona reżyserów, którym udało się zdobyć aż dwie tak prestiżowe statuetki.

W postać Bruna wcielił się Jeremie Renier, który pracował już z Dardenne'ami na planach "Obietnicy" i "Syna". Aktor wystąpił również w takich filmach, jak "Kryminalni kochankowie", "Dziewczęta z Saint-Cyr" i "Braterstwo wilków". Dla odtwarzającej rolę Soni Deborah Francois "Dziecko" było filmowym debiutem. W obsadzie - jak zwykle u stawiających na naturalność Dardenne'ów pozbawionej gwiazd - znaleźli się również: Stephane Bissot ("Szyja żyrafy"), Mireille Bailly ("Rosetta") oraz Fabrizio Rongione ("Rosetta").

Oprócz Złotej Palmy film otrzymał m.in. pięć nagród Josepha Plateau (belgijskie nagrody filmowe za: film roku, reżyserię, scenariusz i obie role główne) oraz cztery nominacje do Cezara (film roku, reżyseria, scenariusz, najbardziej obiecująca aktorka).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...