Ale kino+
alekino+
Film. DZIEŃ BEZ MEKSYKANÓW

DZIEŃ BEZ MEKSYKANÓW

A Day Without a Mexican/ Un dia sin Mexicanos
komedia, USA/Meksyk/Hiszpania, 2004, 100 min.
reżyseria: Sergio Arau
obsada: Caroline Aaron, Fernando Arau, Frankie J. Allison, Melinda Allen, Tony Abatemarco
Premiera w Ale kino+: 5.04.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 278 miejsce w rankingu

Pewnego dnia w Kalifornii w ciągu sekundy znikają wszyscy latynoscy emigranci. Jeden z najbardziej oklaskiwanych przez publiczność filmów 1. edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino!.

Pewnego ranka w Kalifornii znika jedna trzecia ludności. Cały stan osnuwa dziwna różowa mgła, która sprawia, że komunikacja z resztą Ameryki jest niemożliwa. Wkrótce okazuje się, że zaginieni mają jedną cechę wspólną: wszyscy są latynoskiego pochodzenia. Liczba zaginionych to około... 14 milionów osób. Co więcej, większość z nich wydawała się do tej pory nieproszonymi gośćmi. Teraz dopiero Ameryka zdaje sobie sprawę, co w praktyce oznacza pozbycie się emigrantów. Nie ma komu sprzątać, pracować w polu, obsługiwać myjni samochodowych, nikt nie wywozi śmieci, a szkoły zostają zamknięte z powodu... braku nauczycieli. Nawet pracownicy Straży Granicznej wpadają w zawodowy letarg, bo nikt nie próbuje nielegalnie przekraczać granicy.

Nagrodzony na festiwalach w Gromado, Cartagenie i na Guadalajara Mexican Film Festival obraz to dzieło znanego w Meksyku twórcy kreskówek, muzyka, malarza i filmowca SERGIO ARAUA. W Stanach Zjednoczonych Arau zajmował się głównie realizowaniem teledysków. Dzięki temu zresztą stał się znany, kiedy w 1998 roku za klip dla zespołu "Cafe Tacuba" zdobył statuetkę MTV Award za najlepszy teledysk rockowy. Jako reżyser filmowy uznanie zdobył dzięki krótkometrażówkom: jego "El Muro" (1998) nagrodzone zostało w Hawanie. W tym samym roku Arau zrealizował 28-minutowy "A Day Without a Mexican", na podstawie którego sześć lat później nakręcił swój pełnometrażowy debiut. Arauowi udało się w komediowej, lekko groteskowej formie ująć jeden z najgorliwiej roztrząsanych problemów Stanów Zjednoczonych: zagrożenie powodowane nieustającą falą emigracji. Debata wciąż trwa: jedni alarmują, że to zagrożenie dla ekonomii i bezpieczeństwa Ameryki, inni przypominają, że Stany Zjednoczone na emigracji zawsze korzystały. Latynosi, stanowiący większość emigrantów, nie tylko wykonują prace, na które sami Amerykanie nie mają ochoty, ale również część z nich płaci podatki i składki ubezpieczeniowe na swoje "lewe papiery", choć nigdy efektów tych odkładanych pieniędzy nie zobaczą.

"Dzień bez Meksykanów" polska publiczność miała już okazję obejrzeć podczas pierwszej edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino!. Tuż po projekcji obraz ten otrzymał gromkie brawa, choć nie było to jeszcze wówczas festiwalową tradycją.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...