Ale kino+
alekino+
Film. DZIEŃ I NOC

DZIEŃ I NOC

Day and Night
dramat, Szwecja/Dania, 2004, 90 min.
reżyseria: Simon Staho
obsada: Maria Bonnevie, Michael Nyqvist, Mikael Persbrandt, Sam Kessel
Premiera w Ale kino+: 23.06.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 463 miejsce w rankingu

Pełna specyficznego skandynawskiego humoru opowieść o człowieku, który zanim popełni samobójstwo, chce po raz ostatni spotkać wszystkich ważnych dla siebie ludzi.

W pierwszej scenie filmu duńskiego reżysera głos Erlanda Josephsona - dystyngowanego szwedzkiego aktora, jednego z ulubionych artystów Ingmara Bergmana - oznajmia nam, że 11 września 2003 roku człowiek o imieniu Thomas popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę. Tak zaczyna się specyficzny obraz drogi, który opowiada o ostatnim dniu życia Thomasa (Mikael Persbrandt), mężczyzny w średnim wieku, który zanim odbierze sobie życie chce jeszcze spotkać się z ważnymi dla siebie ludźmi. Jest wśród nich jego syn Emil (Sam Kessel), którego Thomas po raz ostatni odwozi do szkoły i kochanka mężczyzny Sarah (Marie Bonnevie), z którą najpierw kłóci się w samochodzie, a chwilę później uprawia seks. Thomas spotyka też starego przyjaciela Jacoba (Michale Nyqvist), który wyznaje mu, że kiedyś miał romans z jego byłą żoną Anną (Lena Endre). Z nią również Thomas chce porozmawiać przed śmiercią. To najtrudniejsze dla niego spotkanie, jednak mimo goryczy i żalu, które Anna otwarcie mu okazuje, zraniona kobieta przyznaje, że chciałaby spróbować odbudować ich małżeństwo. Thomas spotyka się jeszcze ze swoją sklerotyczną matką (Marie Görnazon), samotną siostrą, fanatycznym trenerem futbolu i ciężarną prostytutką. Ale nawet przebrany za starego mężczyznę anioł, który stanie mu na drodze, nie zmieni planów Thomasa.

Pomysł na scenariusz obrazu "Dzień i noc" narodził się na planie poprzedniego filmu SIMONA STAHO, krótkometrażowego dramatu "Nu" (2003), w którym reżyser współpracował zarówno z Erlandem Josephsonem, jak i Mikaelem Persbrandtem. To właśnie Persbrandt, znany w Szwecji przede wszystkim jako aktor filmów akcji, stał się dla reżysera największą inspiracją. Do tego stopnia, że Staho postanowił, iż główny bohater "Dnia i nocy" będzie miał charakter Persbrandta, ale też i pewne cechy bezwzględnych macho, których aktor zwykł grywać w przeszłości. Na planie Persbrandtowi towarzyszyła m.in. narzeczona Marie Bonnevie ("Księga Diny", "Rekonstrukcja") i jeden z najbardziej znanych aktorów skandynawskich Michael Nyqvist ("Facet z grobu obok", "Jak w niebie"). Trzeci z kolei film w karierze Staho zdobył m.in. osiem nominacji do nagrody Roberta - najbardziej prestiżowego wyróżnienia duńskiego przemysłu filmowego - i nagrodę FIPRESCI na festiwalu filmowym w Motovun w Chorwacji.




SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...