Ale kino+
alekino+
Film. DZIEŃ OCZYSZCZENIA

DZIEŃ OCZYSZCZENIA


dramat wojenny, Polska, 1969, 97 min.
reżyseria: Jerzy Passendorfer
obsada: Barbara Sołtysik, Jerzy Trela, Stanisław Jasiukiewicz, Witold Pyrkosz
Premiera w Ale kino+: 18.11.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 359 miejsce w rankingu

Akcja toczy się w roku 1944 na kresach wschodnich. Dowodzony przez majora "Dziadka" (Stanisław Jasiukiewicz) odział Armii Krajowej napotyka niespodziewanie radzieckich partyzantów.

Rosjanie proponują współpracę i braterstwo broni. Antykomunistycznie nastawiony major "Dziadek" odmawia. Trwa przy swoim nawet wówczas, gdy radzieccy partyzanci zostają okrążeni przez Niemców i desperacko potrzebują odsieczy. Wówczas jednak, ku zaskoczeniu majora, jego ludzie łamią dyscyplinę, wbrew rozkazom ruszają na pomoc Rosjanom i rozbijają wspólnego wroga. Major "Dziadek" zostaje osamotniony i ginie od niemieckiej kuli.

"Dzień oczyszczenia" jest ekranizacją powieści Jerzego Przeździeckiego. JERZY PASSENDORFER najczęściej kojarzony jest z wciąż popularnym serialem telewizyjnym "Janosik". Reżyser chętnie sięgał jednak również po tematykę wojenną, realizując takie filmy jak "Kierunek Berlin" czy "Dzień oczyszczenia".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...