Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZIEŃ ŚWIRA

DZIEŃ ŚWIRA


komedia, Polska, 2002, 90 min.
reżyseria: Marek Koterski
obsada: Janina Traczykówna, Joanna Sienkiewicz, Marek Kondrat, Michał Koterski
Premiera w Ale kino+: 11.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 90 miejsce w rankingu
DZIEŃ ŚWIRA

Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) to sfrustrowany nauczyciel języka polskiego, cierpiący na nerwicę natręctw. Świat widziany jego oczami jawi się jako kraina absurdu, w której przetrwanie każdego dnia wydaje się nie lada wyzwaniem.

Miauczyński ma 44 lata i jest rozwodnikiem. Jedyną bliską mu osobą jest syn, który - podobnie jak reszta świata - nie spełnia jego oczekiwań. Dominującym uczuciem w życiu Adasia jest irytacja. Drażni go bowiem wszystko, czym się otacza - nawet i on sam. Męczy go też monotonna codzienność. Mimo wszystko, zawsze w ten sam sposób rozpoczyna dzień i pielęgnuje swoje rytuały dotyczące higieny, porannej gimnastyki czy sposobu picia kawy. Na domiar złego, Miauczyński nie lubi ludzi, czego wynikiem jest bolesna samotność.

"Dzień świra" to według MARKA KOTERSKIEGO "film o bólu istnienia najbliższych pięciu minut". Reżyser mówił: "Dzień świra kończy moją potrzebę autoterapii artystycznej, wyrzucenia wszystkiego, co najbardziej nieudane, bolesne, co się wiąże z poczuciem winy, z porażką, ze strachem. Czuje ulgę i szczęście, że mogłem zrobić ten film."

Postać Adasia Miauczyńskiego, która kumuluje w sobie wiele przywar i bolączek Polaków, narodziła się w 1984 roku. Bohater stworzony przez Koterskiego po raz pierwszy pojawił się w filmie "Dom wariatów". Kolejne obrazy z jego udziałem to: "Życie wewnętrzne" (1986), "Porno" (1989), "Nic śmiesznego" (1996), "Ajlawiu" (1999), "Dzień świra" (2002), "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006) i "Baby są jakieś inne" (2011). Za każdym razem Miauczyński jest sfrustrowanym inteligentem, na innym etapie życia. Trzykrotnie w rolę Adasia wcielił się Marek Kondrat, który za kreację w "Dniu świra" otrzymał gdyńskie Złote Lwy. Poza nim postać tę zagrali: Zbigniew Rola, Wojciech Wysocki, Cezary Pazura, Franciszek Barciś, Andrzej Chyra i Andrzej Woronowicz.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...