Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dzień Szakala

Dzień Szakala

The Day of the Jackal
thriller, Wlk. Brytania/Francja, 1973, 136 min.
reżyseria: Fred Zinnemann
obsada: Derek Jacobi, Edward Fox, Michael Lonsdale, Michel Auclair, Terence Alexander
Premiera w Ale kino+: 25.03.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 39 miejsce w rankingu
Dzień Szakala

Słynny thriller na podstawie powieści Fredericka Forsytha - znakomicie zrealizowana opowieść o pojedynku demokracji z faszyzmem, a zarazem fascynujący zapis zimnej rozgrywki między bezwzględnym płatnym mordercą a stojącym na straży prawa policjantem.

Kiedy generał de Gaulle zdecydował się wyzwolić Algierię spod francuskiego zwierzchnictwa działająca we Francji Tajna Organizacja Wojskowa (OAS) uznała go za narodowego zdrajcę i wydała na niego wyrok śmierci. Jednak żaden z siedmiu zamachów nie powiódł się. Na konflikcie skorzystali za to dziennikarze - sensacyjne doniesienia o kolejnych zamachach niemal nie schodziły z pierwszych stron gazet. Jednym z tych dziennikarzy był Frederick Forsyth, który z tej autentycznej historii postanowił wysnuć atrakcyjną fikcję. Tak w 1971 roku powstała powieść "Dzień Szakala" o wymyślonym, ósmym zamachu, a Forsyth z dziennikarza przeistoczył się w kultowego pisarza political fiction.

Decyzja o przeniesieniu bestselleru na ekran od początku wydawała się naturalna. Projekt powierzono FREDOWI ZINNEMANNOWI, twórcy znakomitego, nasyconego napięciem westernu "W samo południe". Tak powstała filmowa opowieść o pojedynku demokracji z nazizmem, pełen detali zapis zimnej rozgrywki między bezwzględnym płatnym mordercą a stojącym na straży prawa policjantem.

Morderca - Szakal (Edward Fox) - za zabicie de Gaulle'a (Adrien Cayla-Legrand) ma dostać od OAS pół miliona dolarów. O zleceniu dowiaduje się jednak francuska służba bezpieczeństwa. Zdemaskowanie Szakala powierza najzdolniejszemu francuskiemu detektywowi, Claude'owi Lebelowi (Michael Lonsdale). W tym samym czasie kochanką jednego z członków rządu staje się kobieta-szpieg z oddziałów OAS. Rozpoczyna się gra z czasem: morderca przedostaje się do Francji i umówionego dnia staje z karabinkiem snajperskim naprzeciw trybuny generała, ale po piętach depcze mu uporczywie nietuzinkowy Lebel.

Do dziś "Dzień Szakala" pozostaje jednym z najlepszych przykładów znakomicie zrealizowanego thrillera. Duża w tym zasługa aktorów - Edwarda Foxa ("Gandhi", "Bunt na Bounty") oraz Michaela Lonsdale'a ("5x2" Françoisa Ozona) w roli flegmatycznego, a zarazem zadziwiająco skutecznego oficera policji, ale niebagatelną rolę w produkcji odegrał też montażysta Ralph Kemplen, który otrzymał za ten film nagrodę BAFTA oraz nominację do Oscara. W roku 1997 obraz Zinnemanna doczekał się swobodnego remake'u, jednak "Szakal" Michaela Caton-Jonesa z Brucem Willisem i Richardem Gerem w rolach głównych uznano jedynie za blade odbicie oryginału z lat 70.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...