Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZIEŃ, W KTÓRYM ZMARŁ JAMES DEAN

DZIEŃ, W KTÓRYM ZMARŁ JAMES DEAN

The Day That James Dean Died
film dokumentalny, USA, 2005, 48 min.

Premiera w Ale kino+: 30.09.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 172 miejsce w rankingu

Ukończony w lipcu 2005 roku dokument Virginii Quinn to próba zbadania co naprawdę stało się 30 września 1955 roku.

Tego dnia najpopularniejszy młody amerykański aktor James Dean rozbił swoje Porsche Spyder w małym kalifornijskim miasteczku Cholame. Gwiazdor jechał by wziąć udział w rajdzie samochodowym. Zginął na miejscu, a z jego sportowego wozu została kupa pogiętej blachy.

Dean żył zaledwie 24 lata. Zdążył zagrać w trzech filmach fabularnych, z których dwa ("Buntownik bez powodu" i "Olbrzym") trafiły do kin już po wypadku w Cholame. Aktor przemknął przez świat filmu jak kometa, ale to właśnie tragiczna, przedwczesna śmierć stała się wydarzeniem pieczętującym jego legendę. Dean nie był jeszcze jednym hollywoodzkim gwiazdorem - stał się mitem, ikoną amerykańskiej młodzieży lat 50., ucieleśnieniem buntowniczego hasła "żyć szybko, umrzeć młodo".

Dokument "Dzień, w którym zmarł James Dean" to powrót do dnia, w którym James Dean zginął jako człowiek, ale został unieśmiertelniony jako ikona kultury masowej. Ekipa Virginii Quinn usiłuje zrekonstruować przebieg kraksy korzystając z ówczesnych raportów policyjnych, zdjęć z epoki, rozmawiając z ostatnimi żyjącymi świadkami wypadku i współczesnymi ekspertami, którzy analizują dostępne materiały. O Deanie opowiadają znajomi i przyjaciele, wśród nich kuzyn gwiazdora Marcus Winslow, który odsłania wiele szczegółów dotyczących prywatnego życia aktora oraz jego pasji do sportowych wozów i rajdów samochodowych.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...