Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZIENNIK OPERATORA

DZIENNIK OPERATORA

Koltai's Diary 2001- 2003
dokument, USA, 69 min.

Premiera w Ale kino+: 21.08.2005 r.
343

Złożony z wywiadów i rozmów dokument o jednym z najwybitniejszych węgierskich operatorów Lájosie Koltaiu, który zadebiutował jako reżyser i przeniósł na ekran nagrodzoną Noblem powieść Imre Kertésza "Los utracony".

Lájos Koltai to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych na świecie i najbardziej utalentowanych operatorów węgierskich. Jako nastolatek działał w amatorskim klubie filmowym, a tuż po maturze został kamerzystą w węgierskiej telewizji - dopiero później ukończył studia w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie. Na dużym ekranie debiutował jako autor zdjęć do filmu "Swobodny oddech" (1973) Marty Mészáros, z którą współpracował również przy "Adopcji" (1975) i filmie "Jak to w domu" (1978) z Janem Nowickim w roli głównej i przez wiele lat zrealizował zdjęcia do kilkudziesięciu filmów węgierskich m.in. Pétera Gothára, Pála Gábora czy Gyuli Maára.

W świecie filmowym Lájos Koltai zaistniał jednak przede wszystkim jako naczelny operator Istvana Szabó (obaj otrzymali podczas festiwalu Camerimage w Łodzi nagrodę specjalną za duet operatorsko-reżyserski). Zrealizowali wspólnie tak znane filmy jak nagrodzony Oscarem za film nieanglojęzyczny "Mefisto" (1981) z Krystyną Jandą, "Hanussen" (1988) z Grażyną Szapołowską, Adrianną Biedrzyńską i Michałem Bajorem czy wreszcie "Kroplę słońca" (1999), za którą Koltai otrzymał "podwójną" (łącznie z "1900: człowiek legenda") Europejską Nagrodę Filmową i obraz "Being Julia" (2004) z Annette Bening i Jeremym Ironsem. W dużej mierze właśnie dzięki Istvanowi Szabó Lájos Koltai rozpoczął międzynarodową karierę - pracował m.in. w Stanach Zjednoczonych przy tak znanych filmach jak "Malena" (2000) Giuseppe Tornatore, "Out of Sea" (1997) Marthy Coolidge czy "Kiedy mężczyzna kocha kobietę" (1994) Luisa Mandokiego z Andym Garcią i Meg Ryan w rolach głównych.

"Dziennik operatora" to zapis rozmów z najbliższymi współpracownikami Koltaia będący opowieścią o sposobie pracy słynnego operatora, jego podejściu do kina, wymaganiach artystycznych i sposobach funkcjonowania w komercyjnej kinematografii. W "Dzienniku" wypowiadają się m.in. Vilmos Zsigmond i Laszlo Kovacs, inni znani węgierscy operatorzy pracujący w Stanach, którzy razem z Koltaiem byli uczniami nestora węgierskiej sztuki operatorskiej György'ego Illesa. Sam Lájos Koltai wielokrotnie podkreśla, że nie uciekł do Ameryki - skorzystał jedynie z możliwości pracy w kraju, który może poszczycić się największymi osiągnięciami w rozwoju przemysłu filmowego.

"Dziennik operatora" to z jednej strony powrót do wczesnych filmów Koltaia, o których opowiadają m.in. Mari Törocsik i Gyula Maár, z drugiej rozmowy m.in. z Giuseppe Tornatore, Istvanem Szabó oraz Roberto Benignim, którzy odkrywają nieznany wizerunek artysty oraz anegdoty związane z produkcją najsłynniejszych jego filmów. Ostatnią, obszerną i najważniejszą część dokumentu zajmują opowieści o przygotowaniach do ekranizacji nagrodzonej Noblem powieści Imre Kertésza "Los utracony" - film, który miał swoją premierę podczas festiwalu filmowego w Berlinie w roku 2005 jest reżyserskim debiutem Lájosa Koltaia. Sam Kertész, który był autorem scenariusza, wielokrotnie podkreśla w "Dzienniku", że wierzy w sukces tej adaptacji, czego dowodem są zresztą bardzo dobre recenzje filmu po berlińskim festiwalu oraz przyznanie "Losowi utraconemu" głównej nagrody, Złotego Grona podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie w czerwcu 2005 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...