Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dziennik zakrapiany rumem

Dziennik zakrapiany rumem

The Rum Diary
komediodramat, USA, 2011, 114 min.
reżyseria: Bruce Robinson
obsada: Aaron Eckhart, Amber Heard, Bill Smitrovich, Giovanni Ribisi, Johnny Depp, Michael Rispoli, Richard Jenkins
Premiera w Ale kino+: 12.04.2014 r.
343
Dziennik zakrapiany rumem

Zabawna adaptacja autobiograficznej, debiutanckiej powieści Huntera S. Thompsona pt. "Dziennik rumowy". W rolach głównych występują: Johnny Depp, Aaron Eckhart i Amber Heard.

Przełom lat 50. i 60. XX wieku. Początkujący pisarz Paul Kemp (Johnny Depp) porzuca nowojorską metropolię i wyjeżdża do Portoryko. W San Juan podejmuje pracę w podupadającej anglojęzycznej gazecie. Redaguje rubrykę horoskopów. Wolałby pisać o lokalnych sprawach społecznych, ale redaktor naczelny Lotterman (Richard Jenkis) nie wyraża na to zgody. Amerykanin mieszka w hotelu, a wolny czas spędza na pijacko-narkotykowych eskapadach, w których towarzyszą mu dwaj koledzy z "The San Juan Star" - fotograf Bob Sala (Michael Rispoli) i dziennikarz Moberg (Giovanni Ribisi), piszący artykuły o religii i słuchający płyt z przemówieniami Adolfa Hitlera. Pewnego dnia Kemp poznaje przedsiębiorcę Sandersona (Aaron Eckhart). Bogaty Jankes współpracuje z wpływowym, skorumpowanym byłym woskowym Zimburgerem (Bill Smitrovich) w celu przechwycenia okolicznej wysepki, na której ma stanąć dochodowy kompleks hotelowy. Sanderson widzi w Kempie połączenie dziennikarskiego talentu i słabej woli. Nakłania go do reklamowania tego intratnego, ale niemoralnego przedsięwzięcia w gazecie. Aby pozyskać jego pozytywną opinię, oferuje mu sportowy samochód i cichą zgodę na flirt ze swoją kochanką Chenault (Amber Heard).

"Dziennik zakrapiany rumem" w reżyserii i na podstawie scenariusza BRUCE'A ROBINSONA to adaptacja autobiograficznej, debiutanckiej powieści Huntera S. Thompsona (1937-2005) "Dziennik rumowy", która doczekała się publikacji dopiero w latach 90. XX wieku. Rękopis powieści znalazł w 1996 roku w stercie papierów w piwnicy domu pisarza Johnny Depp, gdy przygotowywał się do roli w filmie "Las Vegas Parano". Hunter S. Thompson, ekscentryczny dziennikarz i pisarz, był i pozostał postacią kultową amerykańskiej kontrkultury lat 60. XX wieku, ojcem chrzestnym nowej szkoły reportażu zwanej "gonzo journalism" - stylu pisania, który jest formą pomieszanej z fikcją, bardzo subiektywnej relacji w pierwszej osobie. Miał słabość do licznych używek, fascynowała go broń palna i nienawidził Richarda Nixona. 20 lutego 2005 roku popełnił samobójstwo. Jego prochy zostały wystrzelone z gigantycznej armaty (45 m) przy dźwiękach piosenki "Mr. Tambourine Man" Boba Dylana. Thompson, oprócz wielu esejów, felietonów i artykułów prasowych, pozostawił po sobie, nie licząc "Lęku i odrazy w Las Vegas" oraz "Dziennika rumowego", dwie inne powieści: nie opublikowane jeszcze "Price Jellyfish" i "Pollo Is My Life".

W powieści "Dziennik rumowy" Thompson opisuje świat życiowych rozbitków, dziennikarzy-tułaczy, którzy nie mogą znaleźć pracy w poważnych amerykańskich tytułach. W filmie "Dziennik zakrapiany rumem" jest wiele cech charakterystycznych dla Thompsona, ale obraz Bruce'a Robinsona nie jest do końca wierny powieści. Autor scenariusza wyszedł poza ramy wyznaczone przez książkę, w której są tylko trzy wątki i scalił dwóch bohaterów w jedną postać. Opierając się głównie na zabawnych anegdotach Bruce Robinson przerobił tę na poły autobiograficzną opowieść o dziwnych przypadkach początkującego dziennikarza w komedię. W porównaniu z wcześniejszą adaptacją prozy Thompsona - "Las Vegas Parano" Terry'ego Gilliama - film jest zaskakująco powściągliwy, zabawny i przyjemnie nostalgiczny. Humor i przygoda to jego największe walory.

"W dzienniku zakrapianym rumem" Johnny Depp wciela się po raz drugi w swojego mentora i przyjaciela Huntera S. Thompsona, pokazując zupełnie inną twarz enfant terrible amerykańskiego dziennikarstwa. Paul Kemp ma w sobie coś niepokojącego. Jest zawsze gotów zaskoczyć innych. Na uwagę zasługują też inni aktorzy. Michael Rispoli ("Vince niepokonany", "Metro strachu", "Kick-Ass") gra fotoreportera z gazety "San Juan Star". Bob Sala jest zagubionym Amerykaninem, który przyjechał do Portoryko przed dziesięcioma laty i nie potrafi go opuścić. W roli Sandersona, bezwzględnego inwestora budowlanego, który ma udziały w gazecie i wpływ na redakcję, wystąpił Aaron Eckhart ("Dziękujemy za palenie", "Mroczny Rycerz", "Między światami"). Giovanni Ribisi ("Ktoś całkiem obcy", "Wrogowie publiczni", "Avatar") gra Moberga, korespondenta gazety specjalizującego się w tematach kryminalnych i religijnych. Jest wściekły na amerykański kapitalizm i jego wpływ na świat. Widzi, jakie są jego konsekwencje dla ludzi w Portoryko. Jest odpowiedzialny za nadużywanie alkoholu i narkotyków przez swoich przyjaciół, a jego postać wnosi do filmu spora dawkę komizmu. Richard Jenkins ("Spotkanie", "Tajne przez poufne", "Czekając na wieczność") kreuje Lottermana, wydawcę "San Juan Star", dziennikarza starej daty, który próbuje trzymać wszystko pod kontrolą. Film został nakręcony kamerą Super 16 mm. Autor zdjęć Dariusz Wolski ("Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach", "Alicja w Krainie Czarów", "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street", "Prometeusz" w 3D), chciał w ten sposób uniknąć błyszczącego stylu Hollywood i dodać obrazowi trochę ziarnistości. Na konferencji prasowej po premierze filmu Johnny Depp zapowiedział, że ma zamiar zabrać się do kolejnych ekranizacji dzieł Huntera S. Thompsona. "Nadal będę grał Huntera. Znajduję w tym pewną pociechę, bowiem czuję się, jakby odwiedzał mnie stary przyjaciel, za którym ogromnie tęsknię" - powiedział aktor.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...