Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dziewczyna z perłą

Dziewczyna z perłą

Girl with a Pearl Earring
dramat, Wlk. Brytania/Luxemburg, 2003, 96 min.
reżyseria: Peter Webber
obsada: Cillian Murphy, Colin Firth, Essie Davis, Judy Parfitt, Scarlett Johansson, Tom Wilkinson
Premiera w Ale kino+: 2.01.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu
Dziewczyna z perłą

Holandia, rok 1665. W Delft, jednym z większych ówczesnych miast, mieszka wraz z rodziną 17-letnia Griet (Scarlett Johansson). Po wypadku ojca dziewczyna musi wziąć na swoje barki utrzymanie domu. Zostaje służącą w domu państwa Vermeerów.

Griet szybko orientuje się, że stosunki między małżonkami nie układają się najlepiej. Pan domu, Johannes (Colin Firth), jest malarzem oddającym się w samotności swojej pasji. Żona artysty, Catharina (Essie Davis), nie podziela fascynacji męża i ma do niego pretensję, że zbyt wolno pracując wpędza rodzinę w długi. Vermeerowie mają już kilkoro dzieci, a Catharina właśnie spodziewa się kolejnego. Mentor malarza - marszand Van Ruijven (Tom Wilkinson) zamawia u niego nowe dzieło. Ale nie szybko ujrzy ono światło dzienne, bo perfekcjonista Vermeer każdy obraz tworzy przez wiele miesięcy, dopracowując godzinami każdy detal. Niespodziewanie odnajduje bratnią duszę w młodziutkiej służącej. Początkowo powierza jej tylko mieszanie farb, później Griet staje się jego modelką i muzą. Wzajemna fascynacja tych dwojga znajdzie spełnienie w jednym z najsłynniejszych dzieł malarskich.

Obraz "Dziewczyna z perłą" Johannesa Vermeera można dziś oglądać w muzeum w Hadze, ale historia jego powstania pozostaje zagadką. Podobnie jak życie malarza, po którym do naszych czasów zachowało się jedynie 35 obrazów. Tajemnicze dzieło zainspirowało pisarkę Tracy Chevalier, a jej bestsellerowa powieść - twórców filmu. W postać Vermeera wcielił się jeden z najpopularniejszych brytyjskich aktorów, 45-letni Colin Firth. W dorobku artysty są tak różnorodne pozycje, jak: "Miesiąc na wsi", "Valmont", "Duma i uprzedzenie", "Angielski pacjent", "Zakochany Szekspir", "Dziennik Bridget Jones" czy "To właśnie miłość". Partneruje mu wschodząca gwiazda amerykańskiego kina, 20-letnia Scarlett Johansson ("Ghost World", "Egzamin dojrzałości", "Między słowami"). Na drugim planie pojawiają się znakomici brytyjscy aktorzy młodego i średniego pokolenia: Tom Wilkinson ("Za drzwiami sypialni", "Zakochany bez pamięci"), Essie Davis ("Historia Liliany", "Matrix Reaktywacja") i Cillian Murphy ("28 dni później", "Wzgórze nadziei").

"Dziewczyna z perłą" wyróżnia się przede wszystkim w warstwie wizualnej. Jej urok, kunszt i klimat zaowocował szeregiem nagród: Brązową Żabą za zdjęcia na MFF Camerimage oraz nagrodami za zdjęcia na MFF w San Sebastian i Wenecji. Obraz był też w trzech kategoriach (zdjęcia, scenografia, kostiumy) nominowany do Oscara 2004.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...