Ale kino+
alekino+
Film. DZIEWCZYNA Z PLANETY PONIEDZIAŁEK

DZIEWCZYNA Z PLANETY PONIEDZIAŁEK

The Girl from Monday
film science-fiction, USA, 2005, 84 min.
reżyseria: Hal Hartley
obsada: Bill Sage, Edie Falco, Juliana Francis, Tatiana Abracos
Premiera w Ale kino+: 2.10.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 467 miejsce w rankingu
DZIEWCZYNA Z PLANETY PONIEDZIAŁEK
1
2

Antykapitalistyczne science-fiction w wydaniu kultowego niezależnego autora, Hala Hartleya. Kreśląc niewesoły obraz "nowego wspaniałego świata" niedalekiej przyszłości, reżyser godzi satyrycznym ostrzem we współczesną rzeczywistość wszechwładnych korporacji i obłędnej konsumpcji.

Akcja toczy się w bezimiennym amerykańskim mieście w niedalekiej przyszłości. Parę lat wcześniej dokonała się Rewolucja: wolny rynek odniósł ostateczne zwycięstwo, naczelną zasadą organizującą społeczeństwo stały się konsumpcja i marketing. Wartość nabywcza każdego człowieka wyceniana jest tak, jak akcje na giełdzie, a krajem rządzi gigantyczna korporacja reklamowa MMM - Marketing Media Monoply. Jednym z jej pracowników jest Jack Ball (Bill Sage). Na pozór jest funkcjonariuszem systemu, ale w rzeczywistości go kontestuje. Nie jest w swoim sprzeciwie sam - wielu nie podoba się dyktatura rynku i w kraju rośnie ostro zwalczany ruch oporu. Sytuację Jacka, i tak niezbyt łatwą z powodu zaangażowania w antypaństwową konspirację, komplikuje dodatkowo pojawienie się dziewczyny z gwiazdy 147X z konstelacji Poniedziałek (Tatiana Abracos). Przybysze z tego gwiazdozbioru traktowani są przez MMM jako nielegalni i niebezpieczni emigranci. Mimo ryzyka, Jack decyduje się ukryć kosmitkę w swoim mieszkaniu i pomóc jej w wypełnieniu tajemniczej misji.

Miłośnicy ironiczno-egzystencjalnych, niezależnych filmów HALA HARTLEYA mogli się poczuć zaskoczeni na wieść, że ten znany z minimalistycznego, wyrafinowanego stylu autor zabrał się za kino science-fiction. W "Dziewczynie z planety poniedziałek" reżyser nie odchodzi jednak od wcześniejszych obszarów swoich filmowych fascynacji tak daleko, jak mogłoby się wydawać. Fantastyczno-naukowa opowieść Hartleya, w której widz znajdzie zarówno elementy sensacyjnego thrillera jak i absurdalnej komedii oraz satyry politycznej, niewiele ma wspólnego z pękającymi w szwach od efektów specjalnych widowiskami w guście George'a Lucasa. Hartleyowi znacznie bliżej jest do klasycznych obrazów Nowej Fali, takich jak "Alphaville" czy "Farenheit 451". Świat przedstawiony w "Dziewczynie z planety poniedziałek" przypomina do złudzenia ten, w którym żyjemy. Antyutopia Hartleya to zjadliwie malancholijna satyra na rozszalały kapitalizm zagarniający kolejne obszary egzystencji - spojrzenie jakże aktualne w czasach globalnego kryzysu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...