Ale kino+
alekino+
Film. Dziewczynka w trampkach

Dziewczynka w trampkach

Wadjda
dramat, Arabia Saudyjska, 2012, 98 min.
reżyseria: Haifaa Al-Mansour
obsada: Abdullrahman Al Gohani, Reem Abdullah, Waad Mohammed
Premiera w Ale kino+: 7.05.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 63 miejsce w rankingu
Dziewczynka w trampkach
1
2

Pierwszy w historii film fabularny nakręcony w Arabii Saudyjskiej, w dodatku przez kobietę, Haifaę Al-Mansour. Opowieść o 10-letniej buntowniczce, próbującej ominąć restrykcyjne zakazy kulturowe, zdobyła m.in. nominację do BAFTY w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny", a w Wenecji cztery wyróżnienia - w tym Nagrodę Specjalną Interfilm i Nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE). Przed seansem Błażej Hrapkowicz zaprasza na dyskusję m.in. o tradycji współczesnego kina dziecięcego i młodzieżowego.

Bohaterką filmu jest Wadjda - rezolutna 10-latka (Waad Mohammed) mieszkająca w Rijadzie. W szkole przylgnęła do niej łatka "buntowniczki", a to dlatego, że woli bawić się z chłopcami, nie znosi zasłaniać głowy - za to chętnie zakłada pomalowane flamastrami trampki. Jej największym marzeniem jest rower - rzecz, jak wiele innych, zakazana kobietom i dziewczynkom w jej kraju. Wadjda wpada jednak na sprytny pomysł. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i w dodatku przekonać rodziców i nauczycieli o swojej pobożności, postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu, w którym główną nagrodą są pieniądze.

"Dziewczynka w trampkach" to opowieść o dziewczynce, której marzeniem jest pościgać się z kolegami na rowerze, to z jednej strony ciepły i momentami zabawny film o dorastaniu, z drugiej - obraz codziennego życia w Arabii Saudyjskiej, gdzie kobiety objęte są szeregiem rygorystycznych zakazów. Wśród przywilejów zarezerwowanych dla mężczyzn znajdują się m.in. prowadzenie samochodu w miejscu publicznym, zamówienie taksówki czy skorzystanie z autobusu. Kobieta nie może też podjąć wielu decyzji bez zgody i asysty spokrewnionego mężczyzny jak np. podjęcie pracy, otwarcie konta bankowego, nie wspominając o takich życiowych wyborach jak zamążpójście czy rozwód. W tym kontekście trywialne marzenie małej Wadjdy nabiera innego wymiaru - jako dziecko musi się zmierzyć z zakazami, których nie rozumie i które w przyszłości, jako już dorosła kobieta, boleśnie odczuje. Film wzbudził zachwyt międzynarodowej widowni, zdobył też szereg prestiżowych wyróżnień i nominacji.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Dzieci - Dziewczynka w trampkach (materiał wideo 12:16 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Dzieci

SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...