Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZIEWIĘĆ I PÓŁ TYGODNIA

DZIEWIĘĆ I PÓŁ TYGODNIA

Nine 1/2 Weeks
dramat erotyczny, USA, 1986, 117 min.
reżyseria: Adrian Lyne
obsada: David Margulies, Kim Basinger, Margaret Whitton, Mickey Rourke
Premiera w Ale kino+: 14.02.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 60 miejsce w rankingu

Bezdyskusyjnie najseksowniejszy film lat 80. "Dziewięć i pół tygodnia" to opowieść o dzikim i pełnym pasji romansie asystentki z nowojorskiej galerii imieniem Elisabeth (Kim Basinger) i Johna (Mickey Rourke), tajemniczego maklera z Wall Street.

Bohaterowie poznają się przypadkiem i niemal natychmiast dają się ponieść namiętności. Przez tytułowe dziewięć i pół tygodnia - bo tyle trwa miłosna przygoda - John wciąga Elisabeth coraz głębiej w perwersyjne, seksualne gry. Kochankowie praktycznie nic o sobie nie wiedzą; ich relacja ma charakter czysto erotyczny. Po pewnym czasie ten układ przestaje wystarczać Elisabeth; bohaterka chciałby poznać zagadkowego mężczyznę, który zmienił jej życie. Ta wiedza może oznaczać jednak koniec romansu; John zazdrośnie strzeże swojej prywatności.

"Dziewięć i pół tygodnia" wchodziło na ekrany w atmosferze skandalu. Od czasu "Ostatniego tanga w Paryżu" nie było w oficjalnej dystrybucji filmu z równie śmiałymi scenami erotycznymi. Pikanterii sprawie dodawał fakt, że współscenarzystą produkcji był Zalman King, specjalista od tzw. soft porn - kina, które zazwyczaj nie trafia na duże ekrany i dystrybuowane jest w płatnych kanałach kablowych "dla dorosłych". "Dziewięć i pół tygodnia" to jednak znacznie więcej niż jeszcze jeden film erotyczny z "różowej serii". Krytyka wskazywała, że ADRIAN LYNE za fasadą seksualnych ekscesów ukrył dramat samotności i wyobcowania, celny obraz uczuciowej pustki i emocjonalnego zagubienia pokolenia yuppie. Film przyniósł nie tylko odważne, lecz także bardzo wyraziste kreacje Kim Basinger i Mickey'a Rourke, aktorów, którzy dzięki filmowi "Dziewięć i pół tygodnia" stali się symbolami seksu lat 80. Bajecznie sfotografowany przez Petera Biziou, popisowo wyreżyserowany obraz wszedł do klasyki gatunku. Adrian Lyne w przyszłości miał udowodnić, że w dziedzinie ambitnych dramatów erotycznych w Hollywood nie ma sobie równych - wśród następnych dzieł reżysera znalazły takie filmy jak "Fatalne zauroczenie", "Niemoralna propozycja" a ostatnio "Niewierna" z Diane Lane.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...