Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dziewięć kobiet

Dziewięć kobiet

Nine Lives
dramat, USA, 2005, 115 min.
reżyseria: Rodrigo Garcia, Rodrigo García
obsada: Amy Brenneman, Glenn Close, Holly Hunter, Kathy Baker, Miguel Sandoval, Robin Wright Penn, Sissy Spacek
Premiera w Ale kino+: 11.05.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 474 miejsce w rankingu
Dziewięć kobiet

Plejada gwiazd, która występuje w "Dziewięciu kobietach", starczyłaby na obsadzenie dziewięciu różnych filmów. Tym razem jednak oglądamy zespół znakomitych aktorów, a zwłaszcza aktorek, w jednym obrazie, w którym zmieściło się dziewięć ujęć, dziewięć bohaterek i dziewięć niezwykłych historii, opowiedzianych przez reżysera i scenarzystę Rodrigo Garcię, syna wielkiego kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcii Marqueza.

"Dziewięć kobiet" to dziewięć luźno powiązanych ze sobą historii. Ich bohaterkami są kobiety; oglądamy tylko krótki moment z życia każdej z nich, ale zawsze jest to chwila szczególna, czasem decydująca i przełomowa. Sandra (Elpidia Carrillo) siedzi w więzieniu; odwiedziny córki, na które niecierpliwie czekała, idą zupełnie niezgodnie z planem. Diana (Robin Wright Penn) podczas zakupów w supermarkecie spotyka dawnego narzeczonego i nagle zaczyna rozumieć, że ten mężczyzna był i jest miłością jej życia. Holly (Lisa Gay Hamilton) decyduje się na ostateczną konfrontację z ojczymem, który wykorzystywał ją seksualnie. Sonia (Holly Hunter) i jej mąż przeżywają niespodziewaną godzinę trudnej prawdy podczas wizyty u przyjaciół. Nastoletnia Samantha (Amanda Seyfried) znajduje się na linii frontu w domowej wojnie między rodzicami. Lorna musi stawić czoła byłemu mężowi, który próbuje ją uwieść na pogrzebie swojej drugiej żony. Ruth (Sissy Spacek) walczy z poczuciem winy, zdradzając męża. Camille (Kathy Baker) za chwilę przejdzie operację usunięcia piersi. Maggie (Glenn Close) odbywa długą rozmowę z córką Marią na cmentarzu; to spotkanie z duchem, bo Maria zmarła w dzieciństwie i jest tylko wyobrażeniem bohaterki.

Kathy Baker, Glenn Close, Amy Brenneman, Holly Hunter, Sissy Spicek, Dakota Fanning, Robin Wright Penn - to tylko niektóre z gwiazd występujących w "Dziewięciu kobietach" - a trzeba dodać, że kobiecym bohaterkom partnerują w tym filmie tak znakomici aktorzy, jak Joe Mantegna czy Aiden Quinn. Reżyser RODRIGO GARCIA zrobił dobry użytek z efektownej obsady. Nakręcił nowelowy film, w którym każda historia opowiedziana jest w jednym, nieprzerwanym ujęciu; oszczędność formy jest tu jednak odwrotnie proporcjonalna do bogactwa treści i emocji. "Dziewięć kobiet" to film, w którym zmieściły się gniew, miłość, zdrada, pożądanie, smutek, odkupienie i śmierć. To realistyczne, subtelne kino, które krytycy porównywali do koronkowych, epizodycznych narracji Roberta Altmana, ale także do prozy Czechowa. Literackie odniesienia są w tym wypadku jak najbardziej na miejscu; Rodrigo Garcia to syn jednego z najważniejszych literatów XX wieku, kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcii Marqueza.

Krytyka entuzjastycznie przyjęła "Dziewięć kobiet". Chicago Tribune nazwało ten obraz jednym z najciekawszych amerykańskich filmów autorskich 2005 roku. Sukces Gracii został przypieczętowany nagrodą w Locarno. Jury tego festiwalu w szczególny sposób uhonorowało także występujące w filmie gwiazdy; nagrodę za najlepszą rolę kobiecą otrzymała cała dziewiątka aktorek.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...