Ale kino+
alekino+
Film. DZIEWIĘTNAŚCIE

DZIEWIĘTNAŚCIE

19
dramat, Japonia, 2000, 81 min.
reżyseria: Kazushi Watanabe
obsada: Daijiro Kawaoka, Kazushi Watanabe, Ryo Shinmyo, Takeo Noro
Premiera w Ale kino+: 18.11.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 317 miejsce w rankingu

Obiecujący debiut Kazaushi Watanabe opowiada autentyczną historię młodych ludzi, którzy porywają człowieka... z nudów.

Najpierw było opowiadanie, które KAZAUSHI WATANABE napisał w 1996 roku w oparciu o własne przeżycia. Cztery lata później na jego podstawie powstał "Dziewiętnaście", dość oryginalny film drogi, który niektórych zachwycił inteligentnym, czarnym humorem, innych z kolei oburzył sporą dawką przemocy. Efekt ten był zamierzony - Watanabe chciał opowiedzieć o młodych ludziach, którzy zagubili w życiu cel i celebrują jedynie codzienną nudę. Nudę, która przytępia emocje i uczucia, a życie sprowadza do poziomu absurdu. I właśnie z nudów trzech dwudziestokilkuletnich punków porywa studenta Usami (Daijiro Kawaoka). Chłopak ląduje na tylnym siedzeniu starego Fiata 500 i rozpoczyna dziwną podróż donikąd. Towarzyszy swoim oprawcom podczas wycieczki do zoo, w czasie lunchu w restauracji czy zakupów w supermarkecie. Stopniowo zdaje sobie sprawę, że porywacze traktują go nie jak ofiarę, ale jak jednego z nich. W miejsce strachu pojawia się poczucie przynależności, a nawet coś, co może wyglądać na początek męskiej przyjaźni.

Trudno nazwać film Watanabe portretem współczesnych Japończyków, bo reżyser nie próbuje narzucać żadnych uniwersalnych wniosków. Interesuje go jedynie historia kilku ludzi, którzy nie potrafią znaleźć w życiu niczego, o co warto byłoby się starać - paradoksalnie nie chodzi tu tylko o zdemoralizowanych punków, ale również o młodego studenta. Czy wspólnie ten cel odnajdą? Zapytany o to wprost reżyser odpowiada: "To zależy od decyzji widza".

Co ciekawe policjanta patrolującego autostradę zagrał w "Dziewiętnaście" Nachi Nozawa, który dla Japończyków jest po prostu... głosem Ala Pacino i Alaina Delona - od lat dubbinguje gwiazdy we wszystkich filmach z ich udziałem pokazywanych w Japonii.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...