Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZIKA RZEKA

DZIKA RZEKA

Wild River
dramat, USA, 1960, 110 min.
reżyseria: Elia Kazan
obsada: Albert Salmi, Jo Van Fleet, Lee Remick, Montgomery Clift
Premiera w Ale kino+: 27.10.2008 r.
4.00
343
4 głosy | 451 miejsce w rankingu

Jeden z ostatnich filmów odkrywcy Jamesa Deana i Marlona Brando. W opowieści o nieuchronnym postępie, jego ofiarach oraz konflikcie racji i interesów, Elia Kazan podskórnie wraca do tematu swojej współpracy z komisją McCarthy'ego.

Chuck Glover (Montgomery Clift) zostaje wysłany z ramienia TVA w wiejskie rejony Tennessee, aby przygotować teren do budowy tamy. Tama ma chronić mieszkającą tam ludność przed groźnymi powodziami, ale też na zawsze zmieni krajobraz wokół rzeki i życie grupy ludzi, którzy muszą się przenieść w inne miejsce. Glover, zajmujący się wykupem terenów, jest zaskoczony oporem lokalnej ludności. Szczególnie angażuje się w dialog ze starszą kobietą, Ellą Garth (Jo Van Fleet), która nie chce opuścić swojego domu. Bohater stopniowo zaczyna postrzegać rzeczy z innej perspektywy. Znaczenie dla tej zmiany ma też sprawa romansu pewnego młodego mężczyzny z owdowiałą wnuczką pani Garth. Glover orientuje się, że choć jego punkt widzenia się zmienił, na odwołanie decyzji TVA może być już za późno.

Prezentowana na Festiwalu Filmowym w Berlinie w konkursie głównym "Dzika rzeka" to jeden z ostatnich pięciu filmów ELII KAZANA, urodzonego w Konstantynopolu odkrywcy Jamesa Deana i Marlona Brando. Kazan, a właściwie Elias Kazanjoglou, z pochodzenia Grek, "Dziką rzekę" kręcił już u schyłku swojej kariery, bojkotowany przez część filmowego środowiska. Osiem lat wcześniej przesłuchiwany przez komisję McCarthy'ego zgodził się ujawnić nazwiska znanych mu członków partii komunistycznej w filmie i teatrze. Choć "Dzika rzeka" porusza temat zupełnie inny, cień tamtych wydarzeń rysuje się wyraźnie w rozterkach głównego bohatera filmu, Glovera. Reżyser swoją ówczesną sytuację skomentował w innym filmie - "Na nabrzeżach" (1954) z Marlonem Brando w roli głównej. Opowieść o świadku zeznającym przed komisją badającą sprawę terroryzowania związków zawodowych nagrodzono ośmioma Oscarami, czterema Złotymi Globami i trzema nagrodami w Wenecji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...