Ale kino+
alekino+
Film. Dziki Bill

Dziki Bill

Wild Bill
western, USA, 1995, 93 min.
reżyseria: Walter Hill
obsada: David Arquette, Diane Lane, Ellen Barkin, Jeff Bridges, John Hurt
Premiera w Ale kino+: 6.05.2013 r.
4.00
343
4 głosy | 123 miejsce w rankingu
Dziki Bill

Jeff Bridges w roli legendarnego rewolwerowca Dzikiego Billa. Majstersztyk akcji w błyskotliwy sposób odziera słynną postać z romantycznej legendy.

Dziki Bill w rzeczywistości nazywał się James Butler Hickok i już za życia otoczony był legendą, którą zresztą sam tworzył. Trudno rozstrzygnąć, co w jego życiu było prawdą. Wiadomo, że był przystojny, ale - wbrew temu, co o nim mówiono - nie imponował celnym okiem. Nic dziwnego - Bill Hickok całe życie zmagał się z jaskrą, co nie ułatwiało mu ani gry w pokera (z której często się utrzymywał), ani pojedynków, przed którymi zazwyczaj po prostu uciekał (np. do cyrku Buffalo Billa). Zginął w wieku 39 lat, zastrzelony od tyłu podczas partii pokera. Kiedy upadł na ziemię, w ręku trzymał pięć kart, których układ (dwie pary asów i ósemka) do dziś nazywa się "ręką nieżywego człowieka".

Dziki Bill (Jeff Bridges) z filmu Waltera Hilla to samotny rewolwerowiec z Deadwood w południowej Dakocie. Na jego życiu ciążą duchy przeszłości i zła reputacja, która ciągnie się za legendarnym zabijaką po całym Dzikim Zachodzie. Choć kocha go młoda, piękna kobieta Calamity Jane (Ellen Barkin), Billy nie potrafi już kochać. Porzucił wiele kobiet - jedna z nich urodziła mu nawet syna. Dziś dorosły chłopak zjawia się w Deadwood, szukając zemsty na człowieku, który unieszczęśliwił jego matkę. Jack McCall (David Arquette), bo tak się nazywa, zapowiada, że nie opuści miasta, póki nie zabije Billa Hickoka.

WALTER HILL, znany autor kina akcji ("Ucieczka gangstera", "Kierowca", "Ulice w ogniu") wpisał się dwoma tytułami: "Gieronimo: amerykańska legenda" i właśnie "Dzikim Billem". Krytycy uznali je za początek nowego gatunku, tzw. westernu rewizjonistycznego, który od antywesternu z lat 70. różnił się bardziej rzeczowym, a mniej emocjonalnym podejściem do mitu Dzikiego Zachodu. Nie bez powodu Hill na bohatera swojego filmu wybrał właśnie Billa Hickoka, człowieka, który pod autokreacją skrzętnie ukrywał wstydliwe słabości.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...