Ale kino+
alekino+
Film. DZIKI

DZIKI

The Wild One
dramat, USA, 1953, 76 min.
reżyseria: Laszlo Benedek
obsada: Lee Marvin, Marlon Brando, Mary Murphy, Robert Keith
Premiera w Ale kino+: 18.07.2003 r.
4.00
343
4 głosy | 606 miejsce w rankingu

Protoplasta wszystkich historii o zbuntowanych motocyklistach, "Dziki" jest klasycznym filmem kultowym - jednym z tych obrazów, które stają się doświadczeniami pokoleniowymi i manifestami całych generacji. "Dziki" - obok filmów z Jamesem Deanem - stał się takim manifestem dla amerykańskiej młodzieży lat 50.

Scenariusz oparto na książce Franka Rooney'a, która z kolei odnosiła się do prawdziwych wydarzeń. W roku 1947 cztery tysiące młodych ludzi na motorach opanowało i zdewastowało kalifornijskie miasteczko Hollister. W filmie inwazja motocyklistów wygląda skromniej - jest ich raptem kilka tuzinów. Tworzą włóczący się po autostradach gang pod nazwą Black Rebels (Czarni buntownicy). Przewodzi im charyzmatyczny Johnny (Marlon Brando). Pojawienie się sfory motocyklistów w małym, spokojnym miasteczku wywołuje panikę wśród mieszkańców. "Czarni buntownicy" rozrabiają, prowokują, okupują miejscowy bar. Kiedy do miasteczka zjeżdża konkurencyjny, wrogi gang, dramatyczny rozwój wypadków jest już tylko kwestią czasu.

"Dziki" nie został bynajmniej nakręcony z myślą o stworzeniu obiektu uwielbienia dla zbuntowanych nastolatków. Za kamerą stanął daleki od społecznego radykalizmu, pochodzący z Węgier rzemieślnik kina, LÁSZLÓ BENEDEK. Jak wiele hollywoodzkich produkcji z lat 50., film pokazuje młodzieżową subkulturę dość sztucznie i kończy pouczającym morałem. A jednak w "Dzikim" było coś, co sprawiło, że film ten spędzał sen z powiek autorytetom i wychowawcom, a w Wielkiej Brytanii do 1968 r. był zakazany ze względu na zły wpływ, jaki mógłby wywrzeć na młodych ludzi. Tym wywrotowym elementem była kreacja Marlona Brando w roli Johnny'ego, czyli tytułowego Dzikiego. Brando, który prywatnie utożsamiał się ze wszystkimi możliwymi buntownikami i wystąpił w filmie na swoim własnym motocyklu, wniósł do "Dzikiego" niepokojący powiew anarchii, który zapowiadał już młodzieżową rewoltę lat 60. Osoba rzucającego wyzwanie mieszczańskiemu społeczeństwu, wrażliwego, a jednocześnie agresywnego i nieobliczalnego Johnny'ego stała się ikoną "buntowników bez powodu" lat 50.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...