Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dzikość serca

Dzikość serca

Wild at Heart
melodramat sensacyjny, USA, 1990, 125 min.
reżyseria: David Lynch
obsada: Crispin Glover, Diane Ladd, Grace Zabriskie, Harry Dean Stanton, Isabella Rossellini, J.E. Freeman, Laura Dern, Nicolas Cage, W. Morgan Shepherd, Willem Dafoe
Premiera w Ale kino+: 3.11.2004 r.
3.00
343
3 głosy | 68 miejsce w rankingu
Dzikość serca
1
2

Północna Karolina. 23-letni Sailor Ripley (Nicolas Cage), po dwóch latach spędzonych w więzieniu za zabójstwo w afekcie, wychodzi warunkowo na wolność. W Cape Fear spotyka się ze swoją ukochaną 20-letnią Lulą Fortune (Laura Dern).

Ich związkowi jest przeciwna matka dziewczyny. Starzejąca się, bogata i rozchwiana emocjonalnie Marietta (Diane Ladd) jest gotowa na wszystko, aby odsunąć Sailora od ukochanej córki. Młodzi postanawiają uciec od niej jak najdalej i poszukać szczęścia w odległym Teksasie. Wyruszają samochodem na południe Stanów. Ściga ich wymiar sprawiedliwości, ale przede wszystkim nienawiść demonicznej matki Luli, która przy pomocy swych zwyrodniałych sprzymierzeńców - byłego kochanka i prywatnego detektywa Johnny'ego Farraguta (Harry Dean Stanton) oraz gangstera Marcellesa Santosa (J.E. Freeman) - zastawia na uciekinierów śmiertelne pułapki. Bohaterowie toczą desperacką walkę, by ocalić swą miłość w zdeformowanym świecie zbrodni, gwałtu i mrocznych namiętności.

"Dzikość serca" jest ekranizacją powieści Barry'ego Gifforda. Film ma jednak klasycznie autorski charakter - przerabiając książkę na scenariusz DAVID LYNCH ("Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną", "Prosta historia", "Mulholland Drive") odcisnął na historii Gifforda piętno swojej szczególnej wrażliwości. Reżyser ma obecnie w dorobku 3 nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz wiele innych nagród. Na osobliwą stylistykę jego filmów po raz pierwszy zwrócił uwagę szokujący okrutnym pięknem "Blue Velvet". Od tamtej pory reżysera trudno zaszufladkować do jednego gatunku czy tematu. Jego kino jest zbiorem skrajności: komedii i horroru, melodramatu i thrillera, wyszukanych, malarskich obrazów i równie wyszukanych wynaturzeń.

W "Dzikości serca" Lynch wykorzystuje archetypiczny schemat fabularny kina drogi. Jego zdaniem to mieszanina road-movie, dramatu psychologicznego i thrillera. Jednym z kluczy do odczytania fabuły jest "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - odwołania do tej klasycznej bajki Lynch umieścił niemal na każdym kroku swojej opowieści. Z drugiej strony "Dzikość serca" to film brutalny, pełen naturalistycznie pokazanej przemocy, perwersji i śmiałych scen erotycznych, które szokowały publiczność na równi z odwagą, z jaką reżyser podjął grę z estetyką kiczu. Lynch porusza w tej na pozór prostej, a jednak niejednoznacznej i otwartej na różne interpretacje historii temat, który stale przewija się w jego twórczości: motyw ukrytego, drugiego dna rzeczywistości, szaleństwa, występku i mroku, czającego się pod powierzchnią zwyczajnego na pierwszy rzut oka świata.

Różnorodność inspiracji i stylistyk, które Lynch zdołał połączyć w "Dzikości serca" w organiczną całość dobrze ilustruje ścieżka dźwiękowa - łzawe ballady Chrisa Isaaka sąsiadują tu z utworem Krzysztofa Pendereckiego, a nastrojowe jazzowe tematy Angelo Badalamentiego i samego Lyncha spotykają się z piosenkami Elvisa Presleya (w wykonaniu Nicholasa Cage'a) i agresywnym heavy metalem grupy Powermad.

Znakomicie zrealizowany film, w którym przemoc, perwersja i okrucieństwo przeplata się z liryzmem i humorem, wykreował nową gwiazdę ekranu Laurę Dern ("Historia Rose" - nominacja do Oscara i Złotego Globu, "Samotne serca", "Decydujący głos" - Złoty Glob). W roli szalonej matki wystąpiła prawdziwa matka Laury - Diane Ladd ("Alicja już tu nie mieszka" - nominacja do Oscara i Złotego Globu, "Historia Rose" - nominacja do Oscara i Złotego Globu, "Prawdziwa historia"). Za swoją rolę w "Dzikości serca" aktorka została ponownie uhonorowana nominacją do Oscara i Złotego Globu. Głównego bohatera zagrał siostrzeniec F.F. Coppoli - Nicolas Cage ("Zostawić Las Vegas" - Oscar i Złoty Glob, "Adaptacja" - nominacja do Oscara i Złotego Globu oraz BAFTA, "Miesiąc miodowy w Las Vegas" - nominacja do Złotego Globu). David Lynch zrealizował "Dzikość serca" z tą samą ekipą, co "Blue Velvet" ze stosunkowo niewielkim budżetem 9,5 mln dolarów. Autorem zdjęć jest Frederick Elmes ("Hulk", "Ślubne wojny", "Bracia"), muzykę skomponował Angelo Badalamenti ("Prosta historia" - nominacja do Złotego Globu, "Mulholland Drive" - nominacja do Złotego Globu i BAFTA, "Bardzo długie zaręczyny" - nominacja do nagrody Cezar).

"Dzikość serca" to sztandarowe dzieło filmowego postmodernizmu, które przyniosło ostateczne, międzynarodowe uznanie dla oryginalnego talentu Lyncha. Przyznanie filmowi Złotej Palmy w Cannes w 1990 roku odbyło się w atmosferze wielkich, graniczących ze skandalem emocji. Niektórzy widzieli w "Dzikości serca" nie zasługujący na jakiekolwiek wyróżnienia ekstrawagancki wybryk i pokaz złego gustu. Wielu krytyków zobaczyło jednak w obrazie Lyncha objawienie nowej estetyki i jedną z najbardziej znaczących propozycji artystycznych przełomu lat 80. i 90.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...