Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZIŚ W NOCY UMRZE MIASTO

DZIŚ W NOCY UMRZE MIASTO


dramat wojenny, Polska, 1961, 84 min.
reżyseria: Jan Rybkowski
obsada: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Ignacy Gogolewski, Jadwiga Chojnacka
Premiera w Ale kino+: 13.09.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 684 miejsce w rankingu

Film Jana Rybkowskiego porównywany ze słynną "Guernicą" Picassa - wstrząsający obraz zbombardowanego Drezna, który polskiej widowni kojarzył się jednoznacznie ze zniszczoną przez Niemców Warszawą.

Historia II wojny światowej kryje w sobie wiele nierozwiązanych zagadek, które wciąż inspirują historyków, filozofów, pisarzy i filmowców. Jedną z nich jest sprawa nieuzasadnionego zbombardowania Drezna przez siły lotnicze RAF-u 13 lutego 1945 roku (osobistą interpretację tej tragedii zawiera m.in. powieść "Rzeźnia nr 5" Kurta Vonneguta).

Drezno, choć nie było żadnym liczącym się obiektem strategicznym, zostało niemal zrównane z ziemią, czego ofiarami stały się tysiące cywili, kobiet i dzieci. Świadkiem tych tragicznych wydarzeń był Jan Rybkowski, reżyser "Dziś w nocy umrze miasto". W swoim filmie nie próbuje jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Drezno musiało umrzeć - skupia się raczej na odwiecznym problemie nienawiści, pokazuje względność pojęć "wróg" i "przyjaciel" oraz uzmysławia, w jaki sposób nasze życie determinują narodowe granice. Dzięki temu właśnie "Dziś w nocy umrze miasto" stanowi ważny głos w dyskusji o źródłach narodowych konfliktów i fenomenie ponadnarodowej wspólnoty ludzi.

Takiej wspólnoty w bombardowanym Dreźnie doświadcza Piotr (Andrzej Łapicki), polski jeniec, któremu udaje się uciec z transportu. Dzięki pomocy młodej Polki znajduje schronienie w mieście tuż przed nalotem. Kiedy zaczynają spadać kolejne pociski, Piotr musi szukać nowej kryjówki. Tym razem spotyka Magdę (Beata Tyszkiewicz), atrakcyjną Niemkę, która sypia z gestapowcem. Aby przeżyć, Magda i Piotr rezygnują z nienawiści. Stają po tej samej stronie - stronie życia - i wspólnie podejmują próbę wydostania się z płonącego miasta.

"Dziś w nocy umrze niebo", zrealizowany według scenariusza JANA RYBKOWSKIEGO oraz cenionego dramaturga Leona Kruczkowskiego ("Niemcy") doceniony został m.in. ze względu na znakomite zdjęcia - ich autor, Bogusław Lambach na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie otrzymał Srebrny Medal za wybitne walory operatorskie - oraz muzykę - jej autorem był sam Stefan Kisielewski, a wybitny polski krytyk Konrad Eberhardt uznał film za "popis muzycznej kompozycji, harmonii utworu filmowego, bezbłędnego rozłożenia pauz, akcentów i punktów kulminacyjnych".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...