Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DZISIEJSZE CZASY

DZISIEJSZE CZASY

Modern Times
komedia, USA, 1936, 84 min.
reżyseria: Charles Chaplin
obsada: Charles Chaplin, Gloria DeHaven, Henry Bergman, Paulette Goddard
Premiera w Ale kino+: 7.06.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 280 miejsce w rankingu

"Dzisiejsze czasy" miały być pierwszą dźwiękową produkcją Charlesa Chaplina - w roku 1936, w którym artysta ukończył swój film, kino dźwiękowe święciło triumfy już od blisko dekady i Chaplin pozostał ostatnim z wielkich mistrzów, którzy ociągali się zaakceptowaniem tego faktu.

Przekorny twórca "Gorączki złota" jeszcze raz poszedł jednak inną drogą niż wszyscy. CHARLES CHAPLIN zilustrował film muzyką i efektami dźwiękowymi, zostały one jednak dograne dopiero po ukończeniu zdjęć. Artysta niemal zupełnie zrezygnował też z dialogów. "Dzisiejsze czasy" zamiast pierwszym w pełni dźwiękowym obrazem reżysera, okazały się jego ostatecznym pożegnaniem z kinem niemym. Było to także pożegnanie z najsłynniejszym chaplinowskim bohaterem, Małym Włóczęgą - ta ikoniczna postać, należąca, jak przyznawał sam Chaplin, do świata kina niemego, pojawia się tu po raz ostatni.

"Dzisiejsze czasy" to błyskotliwa satyra na nowoczesność, epokę mechanizacji i automatyzacji, w której człowiek zostaje sprowadzony do roli trybika w wielkiej maszynie społecznej. Na początku filmu Mały Włóczęga jest robotnikiem w fabryce; pracuje przy zautomatyzowanej taśmie produkcyjnej, ze wszystkich sił stara się nadążyć za szalonym tempem narzuconym mu przez maszyny i sam próbuje zachowywać się jak robot. Oczywiście nic mu się tu nie udaje; Mały Włóczęga jest nieprzystosowany do odczłowieczonego i bezdusznego nowoczesnego świata - znów czeka go tułaczka i kłopoty.

W krytycznej diagnozie nowoczesności Chaplin niedaleki jest od czarnych wizji George'a Orwella czy Aldousa Huxley'a - choć, rzecz jasna, realizuje swoją antyutopię w konwencji brawurowej komedii sytuacyjnej. Krytycy pisali, że w "Dzisiejszych czasach" Chaplin przerósł sam siebie, jeżeli chodzi o choreografię scen slapstickowych. W twórczości Chaplina elementy społecznej satyry były zawsze obecne, nigdy jednak nie pojawiały się w sposób tak ostry i bezpośredni jak tym razem. Reżyser pozwolił sobie również na ironiczne aluzje wobec kina dźwiękowego, które, jego zdaniem, niszczyło prawdziwą magię sztuki filmowej. W "Dzisiejszych czasach" nieliczne dialogi wypowiadane są wyłącznie przez maszyny - gramofony, automaty, głośniki i nieistniejące wówczas wideofony. Po raz pierwszy słyszymy też głos samego Chaplina - artysta wykonuje piosenkę "Smile", którą, podobnie jak całą ścieżkę dźwiękową "Dzisiejszych czasów", skomponował osobiście. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów, jednak w przyszłości miał sprowadzić na Chaplina kłopoty. Kiedy po II Wojnie Światowej osobą artysty zainteresowała się tropiąca komunistów Komisja do Badania Działalności Antyamerykańskiej, właśnie "Dzisiejsze czasy" posłużyły za jeden z koronnych dowodów tezy, jakoby Charles Chaplin był niebezpiecznym wywrotowcem. Artysta przeżył te oskarżenia bardzo ciężko; wyemigrował do Szwajcarii, zapowiadając, że jego stopa nigdy już nie postanie w Ameryce.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...