Ale kino+
alekino+
Film. DZIURA W SERCU

DZIURA W SERCU

Ett hal i mitt hjarta
dramat, Szwecja 2004, 71 min.
reżyseria: Lukas Moodysson
obsada: Bjorn Almroth, Goran Marjanovic, Sanna Brading, Thorsten Flinck
Premiera w Ale kino+: 4.08.2005 r.
4.00
343
4 głosy | 597 miejsce w rankingu

Bolesny obraz czasów, w których ciało i seks stały się towarem, miłość przeżytkiem, a intymność - telewizyjną gratką dla twórców "Big Brothera".

O "Fucking Amal", debiucie filmowym LUKASA MOODYSSONA Ingmar Bergman powiedział: "Oto pierwsze arcydzieło młodego mistrza". I miał rację. Historia homoseksualnej miłości dwóch nastolatek ze szwedzkiej prowincji, choć szokowała tematyką, zachwycała perfekcyjną formą, wiarygodnością w przedstawianiu życia młodych ludzi oraz wieloznacznym portretem samotności i dojrzewania do "zakazanego" uczucia (film otrzymał m.in. Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 1999 roku). Nie zawiodły również kolejne filmy młodego reżysera: "Tylko razem", balansujący między groteską a dramatem obraz sztokholmskiej komuny hippisów czy "Lilja 4-ever", historia piętnastoletniej Rosjanki, która za sny o lepszym życiu płaci przymusową prostytucją.

Kino Moodyssona od początku poszukuje nowych środków wyrazu, świeżego języka i formy, która na nowo opisze meandryczną psychikę człowieka ery ponowoczesnej. Taki jest też najbardziej kontrowersyjny, ostatni film szwedzkiego twórcy "Dziura w sercu", który podczas polskiej premiery na cieszyńskim festiwalu Era Nowe Horyzonty 2005 podzielił publiczność na gorących entuzjastów i równie gorących przeciwników.

Czwórkę bohaterów "Dziury w sercu" łączy duszne mieszkanie, w którym Rickard (Thorsten Flinck) kręci amatorskie filmy porno z udziałem swojego przyjaciela Geko (Goran Marjanovic) i od dziecka uzależnionej od perwersji Tess (Sanna Brading). W tym samym mieszkaniu, choć w innym świecie żyje Eric (Bjorn Almroth), syn Rickarda. Niepełnosprawny (ma zniekształconą rękę), opuszczony przez matkę, która nie żyje, osaczony przez brudny, odhumanizowany seks. Eric - niczym modernistyczni dekadenci - tworzy w swoim pokoju własną, sztuczną przestrzeń. Wpuszcza do niej jedynie Tess, a raczej swoje wyobrażenie o dziewczynie, która w świecie Erica nieoczekiwanie odkrywa tęsknotę za macierzyństwem. To nie przypadek. Każdy z bohaterów Moodyssona - Tess, Geko, Rickard - nosi własną "dziurę w sercu", która wynika w pewnym sensie z braku matki, jej zdrady albo obojętności. Bohaterowie próbują więc tę dramatyczną pustkę wypełnić skrajnymi emocjami, odrażającym seksem, przemocą czy pseudoprzyjaźnią. Staczając się na dno, zatrzymują się jednak czasem, aby w ciemnościach - do kamery Erica - powiedzieć o tym, jacy są naprawdę.

Świat "Dziury w sercu" jest zły, chory i odrażający, a sam film, chociażby z powodu bardzo brutalnych scen - nieprzyjazny widzowi. Jest jednak obraz Moodyssona przeżyciem - trudnym, ale w jakiś sposób oczyszczającym. Bez wątpienia ważnym. Mówi o pułapce ponowoczesności, niebezpieczeństwie kierowania się w życiu emocjami, rozpaczliwej potrzebie bliskości, zwłaszcza rodzinnej, ale przede wszystkim o świecie, w którym wszystko jest na sprzedaż. I o tych, którzy sprzedali za dużo.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...