Ale kino+
alekino+
Film. DZIURA W ZIEMI

DZIURA W ZIEMI


dramat obyczajowy, Polska, 1970, 101 min.
reżyseria: Andrzej Kondratiuk
obsada: Franciszek Pieczka, Jan Nowicki, Józef Nowak, Roman Kłosowski, Stanisław Tym, Wiesław Gołas
Premiera w Ale kino+: 26.03.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 168 miejsce w rankingu

Andrzej Orawiec (Jan Nowicki) kieruje poszukiwaniami ropy na południu Polski. To pierwsza jego poważniejsza praca po studiach. Robota w terenie wymaga jednak doświadczenia i pewnej charyzmy, tu nie wystarczy być dobrym specjalistą - trzeba umieć zjednywać sobie ludzi.

Wiertacze to zbieranina pochodząca z różnych stron kraju, ludzie twardzi, często z tak zwaną przeszłością i niełatwi do okiełznania. Andrzejowi udaje się zaprzyjaźnić z kierowcą Mietkiem (Roman Kłosowski), traktującym życie bez sentymentów - dla niego praca to tylko jeżdżenie od dziury do dziury w ziemi, zajęcie dobre jak każde inne. Andrzej nie może wykazać się przed szefami większymi osiągnięciami. Ropy nie ma i raczej cudownie nie wytryśnie - młody geolog dostaje polecenie zaprzestania wierceń, ale nie zamierza się łatwo poddać. W geście irracjonalnego buntu podpala górujący nad okolicą stary wiatrak i wznawia pracę.

Film starszego z braci KONDRATIUKÓW, ANDRZEJA (autora kultowych komedii "Hydrozagadka", "Jak to się robi" i "Wniebowziętych") to zbiorowy portret prostej, małej społeczności na tle egzotycznej dzisiaj, zapadłej prowincji. W rolach drugoplanowych występuje plejada najlepszych polskich aktorów: Gołas, Pieczka, Tym, Maklakiewicz. Po trzydziestu z górą latach obraz Kondratiuka oprócz wartości artystycznej ma także duże walory dokumentu. Zabita dechami rzeczywistość, w której toczy się jego akcja odeszła już w przeszłość.

"Dziurze w ziemi" przyznano Nagrodę Specjalną Jury MFF w Karlowych Warach w 1970 roku.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...