Ale kino+
alekino+
Film. Dźwięki muzyki

Dźwięki muzyki

The Sound of Music
musical, USA, 1965, 165 min.
reżyseria: Robert Wise
obsada: Christopher Plummer, Eleanor Parker, Julie Andrews, Richard Haydn
Premiera w Ale kino+: 20.05.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 39 miejsce w rankingu
Dźwięki muzyki

Nagrodzona pięcioma Oscarami ekranizacja broadwayowskiego musicalu. "Dźwięki muzyki" to klasyka kina muzycznego, jeden z największych sukcesów w historii gatunku.

Akcja toczy się w latach 30. w Austrii. Maria (Julie Andrews) jest nowicjuszką w katolickim zakonie, jednak matka przełożona przeczuwa, że zakochana w muzyce, rozśpiewana i pełna energii dziewczyna nie nadaje się do życia zakonnicy. Kiedy rozchodzi się wieść, że niejaki pan Von Trapp (Christopher Plummer) szuka guwernantki dla swych dzieci, przełożona zakonu proponuje właśnie Marię. Pan Von Trapp, człowiek morza, kapitan żeglugi w stanie spoczynku, jest wdowcem i ojcem siedmiorga dzieci. W jego domu obowiązuje żelazna dyscyplina; kapitan wychowuje dzieci surowo i rządzi nimi twardą ręką niczym marynarzami na okręcie. Poprzednie guwernantki szybko rezygnowały z pracy; zrażała je osobowość pana Von Trappa i wrogość dzieci, które nie zaakceptowały dotąd żadnej opiekunki. Maria również zostaje przyjęta przez swoich podopiecznych fatalnie, ale powoli zdobywa ich serca dobrocią, radością i muzyką. Niedoszła zakonnica wnosi do domu kapitana śpiew, taniec i swobodę. Pan Von Trapp również nie pozostaje obojętny na urok Marii; wdowiec i guwernantka zakochują się w sobie i biorą ślub. Tymczasem na szczęściu rodziny Von Trapp kładzie się cieniem historia. Hitlerowskie Niemcy szykują się do Anschlussu Austrii. Kapitan dostaje wezwanie do powrotu do czynnej służby na morzu. Von Trapp woli jednak porzucić ukochaną ojczyznę niż służyć nazistom. Wraz z Marią i dziećmi podejmuje niebezpieczną próbę nielegalnego przeprawienia się przez Alpy do Szwajcarii.

Bajeczne alpejskie krajobrazy, inspirowana folklorem przebojowa muzyka, wspaniale zainscenizowane numery taneczne, Julie Andrews i Christopher Plummer w popisowych rolach - "Dźwięki muzyki" przeszły do historii jako musical idealny. Sceniczny pierwowzór miał premierę na Broadwayu w 1959 roku i cieszył się ogromnym powodzeniem. Popularność spektaklu była jednak niczym w porównaniu do oszałamiającego sukcesu, jaki odniósł epicki, niemal trzygodzinny film. Reżyser ROBERT WISE zrealizował go wraz z ekipą współpracowników, z którymi nakręcił wcześniej inne przebojowe widowisko muzyczne, "West Side Story".

Na czym polega fenomen "Dźwięków muzyki"? Libretto musicalu Howarda Lindsaya i Russela Crouse'a z muzyką Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina oparte było na dziejach austriackiej rodziny Von Trapp - historii autentycznej, choć mocno podkoloryzowanej na potrzeby spektaklu. Alpejski melodramat muzyczny jest chwilami przesłodzony, chwilami grzeszy naiwnością i ociera się o kicz. A jednak "Dźwięki muzyki" pozostają filmem całkowicie odpornym na krytykę. Teoretycznie temu obrazowi można postawić dziesiątki zarzutów, a nawet go wyśmiać. W praktyce jednak wszystkie te zarzuty bledną w obliczu kompletnego, spełnionego doświadczenia kinematograficznego. Film Roberta Wise jest kwintesencją najwyższych walorów produkcyjnych, jakie mogło zapewnić klasyczne Hollywood. Dziesięć nominacji do Oscara i pięć zdobytych statuetek było dla twórców "Dźwięków muzyki" deserem po triumfalnym pochodzie przez amerykańskie i światowe kina.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...