Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ED I JEGO ZMARŁA MATKA

ED I JEGO ZMARŁA MATKA

Ed and His Dead Mother
komedia, USA, 1993, 93 min.
reżyseria: Jonathan Wacks
obsada: Eric Christmas, Harper Roisman, Jon Gries, Sam Jenkins, Steve Buscemi
Premiera w Ale kino+: 19.05.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 44 miejsce w rankingu

Pogrążony w żałobie Ed za tysiąc dolarów "wskrzesza" swoją zmarłą matkę. Wkrótce jednak nabiera podejrzeń, że starsza pani, która kręci się w jego kuchni, jest kimś zupełnie innym.

Ed (Steve Buscemi) tęskni za swoją zmarłą przed rokiem matką. Jako typowy maminsynek całe swoje życie spędził wraz z nią i teraz nie umie się pozbierać. Dlatego kiedy pewnego dnia w jego domu zjawia się agent tajemniczej firmy "Szczęśliwi ludzie" i oferuje mu "zwrot" zmarłej matki za jedyne tysiąc dolarów, Ed nie namyśla się długo. Po wpłaceniu pieniędzy jego ukochana mama wraca i znów zaczyna opiekować się nim i wypiekać jego ulubione ciasteczka. Z czasem jednak sprawy przybierają gorszy obrót. Starsza pani zaczyna bowiem zachowywać się co najmniej dziwnie. Przemalowuje kuchnię nocą, poluje na psy, przeskakuje przez ogrodzenia i robi wiele innych rzeczy, których panie w jej wieku nie powinny robić. Sytuacja staje się naprawdę niepokojąca, kiedy w domu Eda zjawia się Rob (Jon Gries), człowiek, który kiedyś przez matkę Eda znalazł się w więzieniu.

Czarna komedia "Ed i jego zmarła matka", prezentowana w konkursie głównym festiwalu w Fantasporto, to film JONATHANA WACKSA, którego debiut "Powwow Highway" (1989) walczył o Independent Spirit Award i wyróżniony został na festiwalu w Sundance. Po tym sukcesie Brytyjczyk - już w koprodukcji kanadyjsko-amerykańskiej - zrealizował komedię "Niezwykła randka" (1991) z Ethanem Hawke'iem, a także wziął udział w produkcji seriali "21 Jump Street" i "Going to Extremes".

W "Edzie i jego zmarłej matce" - swojej trzeciej pełnometrażowej fabule - główną rolę powierzył Steve'owi Buscemiemu, szerokiej publiczności znanemu m.in. dzięki roli w "Rodzinie Soprano". Buscemi, dwa razy nominowany za ten serial do nagrody Emmy, swoje najważniejsze role zagrał w "Ghost World" (2001) Terry'ego Zwigofa z Thorą Birch i Scarlett Johansson (otrzymał wówczas nagrody krytyków z Vancouver, Nowego Jorku, Las Vegas, Kansas City i Chicago oraz Independent Spirit Award) oraz "Fargo" (1996) braci Coen, za który odebrał Sant Jordi Award. Buscemi od 1992 roku staje również po drugiej stornie kamery. Wyreżyserował m.in. kilka odcinków "Rodziny Soprano" i dramat "Gniazdo os" (2000) z Willemem Dafoe, który na festiwalu w Sztokholmie walczył o główną nagrodę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...