Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ED WOOD

ED WOOD


dramat biograficzny, USA, 1994, 121 min.
reżyseria: Tim Burton
obsada: Bill Murray, Johnny Depp, Martin Landau, Sarah Jessica Parker
Premiera w Ale kino+: 5.11.2005 r.
4.00
343
4 głosy | 645 miejsce w rankingu

Hołd Tima Burtona dla Eda Wooda - filmowca okrzykniętego "najgorszym reżyserem w historii amerykańskiego kina".

Edward F. Wood Jr. zajmuje szczególne miejsce w historii amerykańskiego kina. Gdyby przyznawano Oscary za najgorsze filmy, Wood byłby murowanym kandydatem do nagrody za całokształt twórczości. Ten ekscentryk i transwestyta, który walczył w czasie II Wojny Światowej zakładając pod mundur żołnierza marines damskie majtki i biustonosz, po powrocie z frontu za wszelką cenę starał się dostać do świata filmu. Udało mu się to na początku lat 50. Reżyser-samouk okazał się jednak całkowicie pozbawiony talentu, nie mówiąc o profesjonalnych umiejętnościach. Celował w niskobudżetowych produkcjach s.f. i horrorach - jego rozbrajająco nieporadne obrazy takie jak "Glen czy Glenda", "Narzeczona potwora" czy "Plan 9 z kosmosu" zaliczane są do najbardziej nieudanych filmów jakie kiedykolwiek powstały. Edward Wood zgromadził wokół siebie gromadę oryginałów, którzy grali w jego filmach. Gwiazdą zespołu był sędziwy Bela Lugosi, ikona horroru i słynny odtwórca roli Drakuli z klasycznego filmu Toda Browninga z 1931. Za czasów współpracy z Edem Woodem schorowany, zdziwaczały i uzależniony od narkotyków aktor był jednak już tylko cieniem samego siebie sprzed lat; nieudaczny reżyser-amator był jedynym filmowcem, który chciał zatrudniać przebrzmiałą gwiazdę. Sam Wood również do końca życia pozostał na marginesie kina, z biegiem czasu zwracając się ku kręceniu filmów pornograficznych.

Za życia Ed Wood był ignorowany zarówno przez widzów jak i krytyków. Dziś byłby zapewne zdumiony popularnością jaką jego twórczość i postać otoczone są obecnie. Filmy Eda Wooda "odkryto" ponownie pod koniec lat 80., a takie tytuły jak "Plan 9 z kosmosu" czy "Narzeczona potwora" szybko stały się pozycjami kultowymi w myśl zasady "tak złe, że aż dobre". Największe znacznie w rozsławieniu fenomenu "najgorszego reżysera" odegrał jednak biograficzny film TIMA BURTONA z 1994. Burton, reżyser znany z niezwykłej, wizjonerskiej wyobraźni i wyostrzonej wrażliwości wizualnej przedstawił Wooda jako marzyciela, pasjonata, prawdziwego don Kichota fantazji. Burtonowska biografia autora "Glena czy Glendy" to filmowy majstersztyk - sceny realistyczne przeplatają się tu z brawurowymi rekonstrukcjami filmowych planów Wooda i fragmentami jego "dzieł". Burton zdołał oddać niepowtarzalny styl samouka, a zarazem opowiedzieć wzruszającą historię o entuzjaście walczącym o spełnienie swoich marzeń. Równie interesujący i przemawiający do emocji jest wątek Beli Lugosiego - upadłego gwiazdora, kiedyś wielkiej postaci kina, a teraz sięgającego dna narkomana, walczącego u kresu życia o zarobek w pokątnych produkcjach Eda Wooda.

Tim Burton zgromadził na planie wspaniałą obsadę. Eda Wooda zagrał ulubiony aktor reżysera, wprawiony w rolach marzycieli i fantastów Johnny Depp. Na drugim planie pojawiają się między innymi Bill Murray, Patricia Arquette, Vincent d'Onofrio, Sarah Jessica Parker. Największe uznanie krytyki zdobył jednak Martin Landau w roli Beli Lugosiego - aktor zdobył za tę kreację Oscara. Film otrzymał także nagrodę Akademii za charakteryzację i był pokazywany w konkursie w Cannes. Sukces filmu Burtona wywołał prawdziwy międzynarodowy boom zainteresowania dorobkiem Ed Wooda. Ironia losu polega na tym, że "Ed Wood" miał budżet większy niż wszystkie filmy "najgorszego reżysera" razem wzięte.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...