Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EDGAR G. ULMER - MISTRZ FILMÓW KLASY "B"

EDGAR G. ULMER - MISTRZ FILMÓW KLASY "B"

Edgar G. Ulmer - The Man Off-screen
dokument, USA/Austria/Niemcy, 2004, 77 min.
reżyseria: Michael Palm

Premiera w Ale kino+: 13.02.2006 r.
343

Dokument poświęcony fascynującej indywidualności - Edgarowi G. Ulmerowi - outsiderowi i ekscentrykowi, który w latach 30., 40. i 50. tworzył na marginesie Hollywood niezwykłe kino.

EDGAR G. ULMER, podobnie jak Ed Wood, jest jednym z twórców kina klasy B., którzy po latach zostali odkryci przez krytyków. Twórczość Ulmera jest dziś obiektem swoistego kultu oraz zainteresowania historyków kina.

Pochodzący z Austrii reżyser w młodości współpracował z Maxem Reinhardtem, wybitnym twórcą teatralnym, z którego środowiska wywodziła się duża część przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, z Maxem Schreckiem i F.W. Murnauem na czele. To właśnie z nimi Ulmer trafił w latach 20. do Hollywood, gdzie rozpoczął samodzielną karierę. W 1934 nakręcił dla studia Universal horror "Black Cat" z udziałem Beli Lugosiego i Borisa Karloffa. Ten osobliwy, ekscentryczny nawet jak na spadkobiercę niemieckiego ekspresjonizmu film, był ostatnią produkcją, którą Ulmer zrealizował we współpracy z dużymi wytwórniami. Austriak nie był w stanie odnaleźć się w hollywoodzkim systemie pracy. Aby zarobić na chleb realizował tzw. filmy etniczne - produkcje w języku ukraińskim, jidysz, a także obrazy przeznaczone dla Afroamerykanów. Pracował z niezależnymi, pokątnymi producentami i małymi, podejrzanymi studiami, kręcił filmy prawie bez pieniędzy, w kilka dni, z zupełnie nieznanymi aktorami. Paradoksalnie, funkcjonowanie na dalekich peryferiach kina dało Ulmerowi wolność twórczą, o której nie mógłby nawet marzyć pracując w dużych, hollywoodzkich studiach.

Swoje najwybitniejsze dzieła, na czele z kultowym thrillerem noir "Bezdroże" Ulmer zrealizował w latach 40. Jego dokonania były jednak wówczas mało znane i lekceważone. Przez poważną krytykę został odkryty dopiero na przełomie lat 50. i 60. - kluczową rolę odegrali tu francuscy filmowcy i badacze kina z kręgu Nowej Fali.

W dokumencie Michaela Palma o fenomenie zmarłego w 1972 roku Ulmera opowiadają jego krewni i przyjaciele, historycy kina, ale również zafascynowani nim filmowcy - między innymi Peter Bogdanovich, Roger Corman, Wim Wenders, John Carradine i John Landis.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...