Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EDUKACJA RITY

EDUKACJA RITY

Educating Rita
komedia, Wlk. Brytania, 1983, 106 min.
reżyseria: Lewis Gilbert
obsada: Julie Walters, Maureen Lipman, Michael Caine, Michael Williams
Premiera w Ale kino+: 23.04.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 26 miejsce w rankingu
EDUKACJA RITY

Filmowa adaptacja znanej sztuki Willy'ego Russella o miłości, edukacji i nieoczekiwanych skutkach spotkania ludzi należących do dwóch różnych klas społecznych.

Rita (Julie Walters) jest młodą londyńską fryzjerką, pochodzi ze społecznych nizin, mówi cockney'em. Mimo braku wykształcenia jest także osobą o wybitnej, wrodzonej inteligencji. Zmęczona swoim nie inspirującym intelektualnie środowiskiem dziewczyna postanawia zmienić swoje życie i uzupełnić edukację. Zapisuje się w tym celu na Otwarty Uniwersytet. Spotyka tam profesora Franka Bryanta (Michael Caine), zgorzkniałego wykładowcę, którego sposobem na porażki w życiu osobistym i ogólne zniechęcenie jest codzienne zaglądanie do butelki. Rita fascynuje starzejącego się profesora, który stawia sobie za punkt honoru doprowadzenie do awansu społecznego zdolnej fryzjerki. Bryant zabiera się energicznie do edukowania Rity, w której odkrywa niezwykle wdzięczną i pilną studentkę. Wykładowca nie zauważa jednak z początku, że sam uczy się od dziewczyny być może o wiele więcej, niż ona od niego.

Nazwisko LEWISA GILBERTA kojarzy się przede wszystkim z filmami o agencie 007 - reżyser ma koncie takie klasyki z serii o Bondzie jak "Moonraker" czy "Szpieg, który mnie kochał". Realizując adaptację sztuki Willy'ego Russella filmowiec udowodnił jednak, że radzi sobie doskonale również z materiałem o wiele subtelniejszym niż efektowne kino sensacyjno-przygodowe. Do sukcesu inteligentnej, ironicznej, a jednocześnie niepozbawionej ciepła "Edukacji Rity" przyczyniły się znakomite kreacje aktorskie. Odtwarzający parę głównych bohaterów Michael Caine i Julie Walters otrzymali po nominacji do Oscara, oboje zdobyli też za swoje role Złote Globy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...