Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. EDUKATORZY

EDUKATORZY

Die Fetten Jahre sind vorbei/The Edukators
film sensacyjny, Niemcy/Austria, 2004, 127 min.
reżyseria: Hans Weingartner
obsada: Bernhard Bettermann, Burghart Klaubner, Claudio Caiolo, Daniel Brühl, Julia Jentsch, Peer Martiny, Petra Zieser, Stipe Erceg
Premiera w Ale kino+: 29.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu
EDUKATORZY

Rewelacja młodego niemieckiego kina i jeden z najciekawszych alterglobalistycznych filmów ostatnich lat. Daniel Brühl i Julia Jentsch w roli aktywistów, którzy sprzeciwiają się systemowi.

Jan (Daniel Brühl), Peter (Stipe Erceg) i Jule (Julia Jentsch) mają po 20 lat i wierzą, że świat można jeszcze zmienić. I to nie rewolucją, ale cichą, pozornie nieszkodliwą wojną podjazdową. Mają swoje sposoby na to, żeby w życie nielubianych przez siebie bogaczy wprowadzić trochę niepokoju. Pod ich nieobecność włamują się do mieszkań i robią tam małe "przemeblowanie": cenna sofa ląduje w basenie, rodowa porcelana w lodówce. Jak firmowa pieczęć wygląda zostawiona przez nich wiadomość: "Dni waszego bogactwa są policzone" "Edukatorzy" - bo tak mówi o sobie trójka przyjaciół - są mimo to zadeklarowanymi pacyfistami. Do dnia, kiedy jedna z ich "ofiar" nakrywa ich w swoim domu na gorącym uczynku. Wtedy Jule, Peter i Jan z alterglobalistów stają się przestępcami, a nowa, coraz bardziej uwierająca ich sytuacja podsyca dawno tlące się miedzy nimi różnice.

"Edukatorzy", pozbawieni papierowej publicystyki i przesiąknięci błyskotliwym humorem, to jeden z najgłośniejszych niemieckich filmów ostatnich lat, ale też i jeden z najlepszych filmów o alterglobalistach, jaki trafił na nasze ekrany. To też pierwszy od 11 lat niemiecki film zakwalifikowany do konkursu głównego festiwalu w Cannes. "Edukatorami" HANS WEINGARTNER dość wyraźnie wytyczył swoją filmową ścieżkę i określił reżyserski program. "Edukatorzy są filmem o ostatnich dziesięciu latach mojego życia - chciałem uczestniczyć w ruchu politycznym, ale nie znalazłem ani jednego, który by naprawdę funkcjonował. Wierzę, że żyjemy w czasach, w których młodzi ludzie pragną zmian politycznych, ale nie wiedzą, jak się do nich zabrać. Być może nasze społeczeństwa stały się tak zatomizowane, ponieważ istnienie dynamicznej zbiorowości nie jest już dłużej możliwe. Czas poszukać nowych środków przekazu" - mówił.

Reżyser dobre wrażenie na krytykach zrobił już swoim poprzednim filmem "Biały szum", sugestywną historią młodego chłopaka, który powoli popada w szaleństwo. Znakomicie zagrał go Daniel Brühl. Dla Brühla zresztą - podobnie jak dla Julii Jentsch, która zagrała Jule - "Edukatorzy" okazali się istotnym krokiem w międzynarodowej karierze. Brühl w tym samym roku pojawił się w "Lawendowym wzgórzu" obok Judi Dench i Maggie Smith, trzy lata później zagrał w "Ulitmatum Bourne'a". Julia Jentsch rok po "Edukatorach" pojawiła się w nominowanej do Oscara "Sophie Scholl - ostatnie dni", za którą dostała Europejską Nagrodę Filmową i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. Rok później zagrała u Jiřiego Menzla w "Obsługiwałem angielskiego króla", krytykę zachwyciła również jako Julia z autobiograficznych, nagrodzonych w Locarno "33 scenach z życia" Małgorzaty Szumowskiej.

CIEKAWOSTKI:

Żadna zagraniczna wersja kinowa filmu nie zawiera sceny końcowej - gdy "Edukatorów" pokazywano na festiwalu w Cannes, nie była ona jeszcze nagrana. Prawa do dystrybucji sprzedano do 44 krajów i reżyser nie chciał zmuszać miejscowych dystrybutorów do przyjęcia nowego zakończenia.

Zdjęcia do filmu kręcono w Austrii (Achenkirch w Tyrolu), Niemczech (Berlin i Brandenburg), Francji (Hendaye, Pyrénées-Atlantiques) i Hiszpanii (Lequeito, Vizcaya, País Vasco).

Po pokazie filmu w Zurychu, jeden z mieszkańców miasta wdarł się do lokalnego banku i napisał sprayem na ścianie hasło z filmu "Dni twojego bogactwa są policzone". W całej Europie zanotowano kilka podobnych zdarzeń.

Tytuł oryginalny "Die fetten Jahre sind vorbei" oznacza dosłownie "Lata tłuste już minęły" - nawiązuje do biblijnych 7 lat obfitości, po których nadchodzą lata niedostatku.

Reżyser filmu Hans Weingartner z wykształcenia jest neurochirurgiem.

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...